Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

İlçeler yatırımcı bekliyor!

Ereğli’ye Adese gitti, diğer ilçeler de yatırımcı bekliyor!

 

Adese Alışveriş Merkezleri, Ereğli’ye çok ciddi bir yatırım yapmaya niyetlenmiş. Trilyonlarca lira para harcayacaklar, 100’den fazla insana yeni iş kapısı açılacak. Ereğli’nin gelişimine ciddi bir katkıda bulanacaklar. Onlar biliyordur ne kadar önemli bir işe kalkıştıklarını, ama Ereğlililer de bilmeliler ve bu müteşebbis gruba gerektiği gibi sahip çıkmalılar.

 

Düşünün 100 bin nüfuslu bir ilçe ve burada alışveriş merkezi yok. Kültürel aktivitelerin yaşanacağı bir mekan yok. Her şeyi hem de ucuza bulabilecekleri büyük mağazalar yok.

 

Vaktiyle Karapınar’da bir savcı ile muhabbetimiz olmuştu. Anlattığına göre hafta sonlarını Konya’da geçiriyorlarmış. Tüm alışverişlerini Konya’dan yapıyorlarmış. Ereğli için de aynı şeyler geçerli. Onlar da kaliteli ve ucuz alışveriş için Konya’ya geliyorlar. Diğer ilçelerimiz için de geçerli bu…

Yıllardır küçük esnafı bitirir diye Ereğli’ye bu tür merkezlerin gelmesini istemeyenler aslında Ereğlililer’in parasını Konya’ya götürmesine diyecek bir bahane bulamazlar. Küçük esnaf batar mantığı gelişimin önündeki en büyük engeldir. Küçük esnafta kendisini yeniden bir tartmalı. Becerebilirse bambaşka bir mantıkla rekabet edebilmeli. Kurtarır bir tarafı kalmaz ise, kendisine yeni bir iş kolu seçmelidir. Israr etmenin manası yoktur.

 

Çocukluğumuzda anlatılırdı. Belki hala okul kitaplarında yazıyordur. Osmanlı zamanında bir sürü insan aç kalacak diye matbaanın getirilmesi, geciktirilmiş. Sonuç olarak matbaa sektörü hala biz de Avrupa’nın çok gerisindedir. Yeni yeni bu alanda büyük yatırımlar yapılmıştır, ama bildiğiniz gibi biz matbaaların sadece kullanıcısıyız. Matbaa markamız var mı? Yok. Oysa Almanlar dünyanın devi olmuşlardır bu alanda…

 

Alışveriş merkezleri girdiği yere birçok fayda götürürken, küçük esnafı zora sokmaktadır. Bu bir realitedir. Bundan korkarak daha geniş bir halk kesiminin daha iyi hizmeti daha ucuza almasının önünde durmaksa aynı derecede saçmalıktır.

 

Ereğli Belediye Reisi Ahmet Özdoğan’ın girişimcinin önünü açmak için gösterdiği gayretten dolayı kutlanması gerektiğini düşünüyorum. Belediye reisleridir çünkü bu işi getirecek ya da götürecek olan.

Önümüzdeki aylarda temeli atılacak bu yeni mekanın hem yatırımcısına hem de ilçe halkına hayırlar getirmesini temenni ediyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.