M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

İl Halk Kütüphanesi’nde neler oluyor?

Önümüzdeki hafta 51. Kütüphane Haftası...

5-6 yıldır güzel bir iletişimin neticesinde Konya Valiliği, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra bazı kurumlarla da işbirliği yaparak haftanın ‘canlı’ geçmesini sağlıyor...

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 5-6 yıldır tertip ettiği ‘Konyalı Yazarlar Okurlarıyla Buluşuyor’ etkinliği de bu haftayla özdeşleşti.

***

Bu yıl, Kütüphane Haftası dolayısıyla  30 Mart Pazartesi’den 5 Nisan’a kadar oldukça zengin bir etkinlik takvimi düzenlenmiş...

Bu işe zenginlik katılmasının önünü açtığı için Valimiz Muammer Erol’a teşekkür ediyoruz.

Program takviminin İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar ve diğer kütüphaneci dostlarla birlikte titizce örülmesi de ayrı bir hadise. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

***

Selçuklu Belediyesi bu hafta dolayısıyla 5 yeni kütüphaneyi daha hizmete açacak.

Şems-i Tebrizi Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kütüphanesi, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kütüphanesi, İsmail Kaya Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kütüphanesi, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu Kütüphanesi ve Hakim Ömer Onsun İlkokulu Kütüphanesi haftanın artıları olacak...

***

31 Mart Salı günü Meram Belediyesi Hizmet Binası’nda Fotoğraf Sergisi açılıcak. Programı Meram Belediyesi ile Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü birlikte gerçekleştirecek.

Aynı gün İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda saat 14’te Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ile Seyit Küçükbezirci TKD Konya Şubesi’nin organizasyonu altında  “Bir Kitap Bir Can” başlıklı programda konuşacaklar...

*** 

Kültür Park Açık Hava Tiyatrosu’nda 1 Nisan günü 12.30’da Konya Büyükşehir Belediyesi organizesi ile okuma etkinliği 14’te de Karatay Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz’ün “Kitap Sanatlarında Hat” konuşması, programlar arasında dikkat çekiyor.

2 Nisan’da Selçuklu Belediyesi, TYB Konya Şubesi ile birlikte Konyalı yazarlar için kütüphane gezisi düzenliyor. 14.30 ise Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans Salonu’nda Selçuk Üniversitesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi ortaklaşa ‘Eğitimde Kütüphanenin Yeri’ paneli düzenleyecek. Paneli Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ yönetecek. Konuşmacı olarak ise Prof. Dr. Abdullah Özbek, Doç. Dr. Caner Arabacı ve Bekir Şahin yer alacak.

***

3 Nisan’da Gençlik Eğitim Kurumları, Kültürpark’ta saat 10’da ‘nitelikli okuma etkinliği’, 14.30’da da Hayra Eğitim Vakfı Kütüphanesi’nde Hasan Hüseyin Varol Hoca’nın ‘Çantadan Hergün Kitap Çıktı, Ne Oldu?’ söyleşisi benim favorilerimden.

4 Nisan Cumartesi günü  de başta bahsettiğim ‘Konya’da Yaşayan Yazarlar Sizlerle’ programını TYB Konya Şubesi Kule Site’de saat 13.30’da gerçekleştirecek.

Aynı gün 15’te Yr. Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen “Şemseddin Altınaba”yı anlatacak.

Pek çok kurum ve kuruluşun ‘ilgili olduğu hafta’ kapsamında ‘ziyaretler’ yaparak geçiştirdiği zamanlar, Kütphane Haftası’nda dolu dolu geçecek.

***

İl Halk kütüphanesi’nde neler olduğunu duydunuz mu bilmiyorum...

İyi şeyler olduğu muhakkak.

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde bir istatistik açıklamıştı.

2013 verilerine göre Konya ili Halk Kütüphanelerinin kullanıcı sayısında 1 milyon 862 bin 897 kişi ile Türkiye’deki toplam kullanıcıların yüzde 9,2 payını alarak bu alanda Türkiye birincisi olmuştu.

Bir başka güzellik daha Kütüphane Haftası’nda gerçekleşecek.

Kütüphane Haftası kutlama programı içinde en başarılı halkla ilişkiler, teknolojiyi en iyi kullanan ve en yenilikçi kütüphane hizmeti sunan kütüphanelere ödül verilecek.

TKD Yönetim Kurulu jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, “Teknolojiyi en iyi kullanan: Konya İl Halk Kütüphanesi” seçildi. Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, hafta içinde giderek bu ödülü de Konya adına teslim alacak...

***

Konya İl Halk Kütüphanesi’nin yenilenerek Konya’ya kazandırılması Konya Büyükşehir Belediyesi’nin alkışlanacak işlerinden biridir.

Kütüphaneden çocuklarımızın en güzel şekilde faydalanmasını sağlayarak üstüne bir de ‘Teknolojiyi en iyi kullanan kütüphane’ seçilmesini sağlayacak özveriyi gösteren başta Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Onlar; “1 harf öğretmekten” çok ötesini gerçekleştiriyorlar...

Her türlü takdiri ve taltifi hak ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum