Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

İkinci Fenerbahçe vakası

Maç öncesi Torku Konyaspor için yaptığım kadro tahminimden iki farklı isim sahadaydı. Orta sahada cezalı olan Ali Çamdalı’nın yerine Barış’ın oynayacağını öngörmüştüm. Aykut Kocaman, Benjamin Fucs’u tercih etti.

Torje iyileşmesine rağmen Ömer Ali’nin kadrodaki yerini koruyacağını tahmin etmiştim. Genç oyuncunun Aykut Hoca’nın yeni prensi olduğu artık anlaşıldı. Ancak Rangelov kulübeye gider Djalma içeri girer Hasan Kabze de santrfor oynar diye düşünmüştüm. Aykut Hoca, kazanan dörtlüyü bozmamayı tercih etti. Bence yanlış yaptı.

Orta sahada Bilal’in Gekas’ı beslemesini önlemek için yapılmış görünen Fucs hamlesi genel olarak başarılı oldu. Topu her aldığında Bilal’in yanında bitti. Yine Akhisar’ın etkili ismi Güray’a da, Tolga ile birlikte sol kanatta hareket alanı bırakmadı.  Orta sahada Ali Çamdalı yokken Konyaspor’un zayıf kalacağı tahminini çürüten ikinci adam ise Hleb oldu. Kendisine kafayı takan Mesut Bakkal gittiğinden beri Belaruslu oyuncuya sanki sihirli değnek deymiş gibi. Defalarca top kaptı ve çok iyi saklayarak tüm takımı yönlendirdi.

Ömer Ali ise birkaç haftadır zirve yapan yırtıcılığı sayesinde Akhisar’ı yumruk yeyip sendelemiş boksöre çevirdi. Savunmada, Kabze ve Rangelov’a, özellikle yüksek toplarda zorluk çıkaran Uğur Demirok’u inatçılığı sayesinde oyun dışı bıraktı.

İkinci yarı başlayınca Aykut Kocaman’ın devre arasında oyunculara; “10 kişi kaldılar, sakın acımayın!” dediği belli oldu. Hemen oyunu Akhisar’ın sahasına yıktılar. Kabze kanat oyuncusu olmadığı için 4-2-3-1 sisteminde yapacakları en iyi şey verkaçlarla ceza sahasına girmekti. Zaman zaman iyi yaptılar ama çabuk bir oyuncu olmaması son hamleyi geciktirdi.

Mustafa Reşit Akçay’ın Zokora’yı da alıp bir puana dünden razı olduğunu gören Kocaman, önce Djalma’yı ardından Recep’i aldı. Özgüveni olan her teknik direktör gibi deplasman falan demeyip kazanmak için tüm kozlarını oynadı.

Matematik dışında hayatın hiçbir alanında bir, bir daha iki etmiyor. Yaptığınız hamleler, oyuncuların çabası, pozisyonların çokluğu her zaman galibiyet getirmiyor. Tıpkı Fenerbahçe maçında olduğu gibi Akhisarlı oyuncular yorgunluktan bitti, tükendi. Gönderilmesi sürekli eleştirilen Gekas’ın duraklamaya gireceği belliydi. Selim Ay, Yunan Oyuncu’nun sıkı markajda kısır kaldığını herkese gösterdi.

Rakibin bittiği bölümde golü bulamadığı ve tempoyu düşürdüğü için takım belki eleştirilecek, “beraberliğe yattılar” diyenler olacaktır. Aykut Kocaman, gol atmak için 6 hücumcuyla oynamasına rağmen, rakip bir puan için “yalvarırcasına futbol oynadıysa” yapacak bir şey kalmamıştır. Maçtan sonra futbolcularının merkezden oynamasını eleştirdi ama yaptığı değişiklikler takımı buna zorladı. Ömer Ali ön liberoya geldi ve Djalma geç girdi.   

Sıkıntı yapmayın, Torku Konyaspor böyle oynadığı sürece Mersin’i de yener, Galatasaray’ı da.

Twitter: @selmansel  

Facebook: selman.akyuz

Mail: [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar