İkinci evliliğe evlilik kredisi

İkinci evliliğe evlilik kredisi

AK Parti'nin sunduğu yeni kanun teklifiyle, gençlerin evlenmelerine destek olmak amacıyla pilot illerde faizsiz kredi sağlanacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin, "Hazine ve Maliye, Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Teknoloji bakan yardımcılarının yer aldığı bir yönetim kurulundan oluşacak. Fona petrol, doğalgaz ve madenlerden gelecek gelirlerin yüzde 20'sinin aktarılması planlanmaktadır" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti Grup Yönetim Salonu'nda AK Partili genç milletvekilleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulmasıyla ilgili kanun teklifinin 9 maddeden oluştuğunu söyleyen Usta, Türkiye'nin ürettiği petrol, doğalgaz ve maden gelirlerinden elde edilecek gelirin bir kısmının bu fona aktarılacağını belirtti. Usta, fonda beş bakan yardımcısının görev alacağını ifade ederek, "Hazine ve Maliye, Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Teknoloji bakan yardımcılarının yer aldığı bir yönetim kurulundan oluşacak. Fona petrol, doğalgaz ve madenlerden gelecek gelirlerin yüzde 20'sinin aktarılması planlanmaktadır. Diğer fonlardan yüzde 10 aktarılması öngörülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kanun teklifinde ihtiyaç duyulacak yönetmeliklerin çıkarılmasıyla ilgili yetkilendirilmesine ilişkin madde bulunmaktadır" dedi.

Fonun büyüklüğüne ilişkin soru üzerine Usta, "Projeyle birlikte ihtiyaca göre en az 4.5-5 milyar lira ayrılabileceğini söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

2 YIL ÖDEMESİZ 150 BİN LİRA KREDİ

Nasıl başvurulacağına ilişkin soru üzerine Usta, "Dijital olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilan edecek. Gençlerin şartları da ilan edilecek. Şartları tutan gençlerimize 150 bin TL iki yıl ödemesiz, dört yıl ödeme şartıyla faizsiz kredi verilecek" şeklinde konuştu.

Usta, pilot illerin Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya olduğunu söyleyerek, kanun teklifinde yaş sınırlaması olmadığını, fonun projeye göre değerlendirme yapacağını aktardı.

İkinci evliliğe evlilik kredisi

İKİNCİ EVLİLİKLERE KREDİ

Kredilerin ilk evliliğini yapanlara mı verileceğine yönelik soruya Usta, şöyle yanıt verdi:

İlk evlilikler önceliğimiz ama deprem bölgesiyle başlıyoruz pilot iller olarak. Belki genç bir kardeşimiz eşini kaybetmiş olabilir, ikinci bir evlilik olabilir, o yüzden şartların çok net olmayacağını, proje kapsamında ilin, bölgenin ihtiyaçlarına oradaki gençlerin durumuna göre değişiklik arz edebileceğini söyleyebilirim. O yüzden deprem bölgesi için ikinci evlilikler de söz konusu olabilir, kabul edilebilir. Şartlar tamamıyla ilin ve bölgenin ihtiyaçlarına ve oradaki projenin şartlarına uygun olacak şekilde değiştirilebilir, güncellenebilir, sınırlar geliştirilebilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler