M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

İki Yüz Elli Bin Ziyaretçi

xMevlana Kültür Merkezi, geçen yıl, 1. yıl sonu hizmetlerin anlatımının yapıldığı 5 yıldızlı otel mekanına fark attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek bu kez 2. yıl sonunda gelinen noktayı anlatmak için huzura çıktı. Toplantı için Mevlana Kültür Merkezi seçilmişti . Sayın Başkan’ın ifadesine göre bu yıl iki yüz elli bin kişi ziyaret etmiş merkezi. Görkemli bir sunumdu. Emek verilmiş ve özenle hazırlandığı her halinden belliydi. İşin mutfağındakileri de kutlamak gerek. Sayın Başkan’ı çoktandır bu kadar enerjik görmemiştim doğrusu. Konuşmanın başından sonuna kadar performansı etkileyiciydi. Işıklar sönünce not almakta zorlansam da interaktif sunum anlatılanların akılda kalmasını kolaylaştırdı. Etrafıma bakındım ara sıra. Konuşma ilgiyle izlendi.

Toplantının en önemli yönlerinden birisi de, AK Parti camiasının, teşkilattan belediye başkanlarına kadar verdikleri bir aradalık görüntüsüydü. Bu güçlü görünüşün hem şehrimiz hem de ülkemiz için yararlı olduğu kanaatindeyim.

İki yıl önce Konya’mızı keşfe çıktık. Mevlana’ya ait özdeyişten sonra böyle başladı konuşmaya Başkan. Amacımız Konya’yı Dünyaya açmaktı dedi. Ve hedeften söz etti. Konya’nın tüm değerlerini birlikte yükselterek Konya’yı marka kent yapmak.

Yaşadığımız şehrin tam anlamıyla bir şantiyeye dönüştüğünü zaten her gün görüyorduk. Bu günlük yaşantımızı zorlaştırsa da bunun planlı bir çalışma olduğunu anladık. Ben yine de bu anlamda halkın daha sık bilgilendirilmesinden yanayım.

Önceki toplantıdan da hatırlıyoruz. Belediyeciliği fiziki,sosyal ve kültürel olmak üzere kategorize etmişti Sayın Başkan. Bu toplantıda anlatılanlar da bu kapsamdaydı. Sosyal belediyecilikte 1. sırada yer aldığını zaten geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlerden öğrenmiştik. Şimdi ismini sayamayacağım cadde ve alt geçitlerden de fiziki anlamdaki çalışmaları zaten görüyoruz. Önceki dönemden asıl farkı bence kültürel anlamdaki çalışmaları Belediyenin. 2007 yılının Unesco tarafından Mevlana yılı ilan edilmesi de çalışmalarımızın semeresini almaya başladığımızın göstergesi dedi Tahir Başkan. Eğer nitelikli bir Mevlana filmi kazandırılabilirse Mesnevi’nin farklı dillerde basımından sonra, bu büyük yankı uyandıracak kanaatimce. Çizgi film beğenilmişti.

Konuşma sırasında dikkat çeken bir başka husus da çalışmaların Hükümetin hedefleriyle çakıştığının sık sık vurgulanmasıydı. Başkanın bu husustaki hassasiyeti fark ediliyordu.

Sık sık anket yaptırıp halkın nabzını tuttuğunu biliyoruz Başkanımızın. Bu anlamda neden cadde ve alt geçitlere yüklendiğini de kendisi açıkladı. İlk göreve geldiğimizde hava kirliliği en başta gelen sorundu. Bunu doğalgaz çalışmalarıyla hallettik. Şimdilerdeyse halkın en çok dile getirdiği sorun trafik dedi. O yüzden ulaşım master planı hazırladık ve sorunu çözmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ve ekledi. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde ulaşım sorunu kalmayacak.

Şu anda 15 bin konutluk bir çalışma yürütülüyor. Atık su arıtma tesisleri gelecek yıl sonuna doğru hazır. Dönemimiz sonuna kadar ana arterler standartlaşacak. Kadın konuk evi ve hanımlar lokali sessizce yürüttüğümüz çalışmalardan. 13 milyon kilitli taş döşedik. Ankara yoluna 50 bin ağaç diktik. 78 okulda çevre düzenlemesi yaptık. Toplam diktiğimiz ağaç sayısı 1.5 milyon. Kendi gülümüzü üretiyoruz. Ve bu yıl kırkikindi yağmurları yağıyor. Satır aralarından seçtiğim bazı cümleler.

Kentimizde kasaba görüntüsü olmayacak diyen Başkan’ın iddialı cümlelerinden birisi de Konya’nın her türlü sorununun sahibi biziz oldu.

En son Kazım Karabekir yaya yolundan söz etmek istiyorum. Baştan aşağı yürümemiştim daha önce. Geçen Pazar yürüdüm o yolda. Hakkında çok spekülasyon yapılsa da Allah ömür verirse göreceğiz. Önümüzdeki yıllarda en çok iyi ki yapılmış denen hizmet o olacak bence. Yavaş yavaş Avrupa kentlerinde gördüğümüz korzalara benzemeye başlamış bile.

Yıkmakla başladık, yapmakla devam ediyoruz. Öyle dedi Tahir Başkan.

www.pozitifdegisim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.