İki örnek belediye: Kadınhanı ve Halkapınar

Yerel Seçimler yapılalı 10 ay olmuş. Konya Büyükşehir şemsiyesi altında birleşen ilçelerde yavaş yavaş çalışmalar hareketlenmeye başladı. Bu yazımızda iki belediye başkanımızın yaptığı çalışmaları hem duyurmak hem de takdir etmek adına bir giriş yapalım dedik. İki ilçede çok kısıtlı imkânlara rağmen iki belediye başkanı da gecesini gündüzüne katarak önemli başarılar elde etmişlerdir. Konya’daki merkez ilçeler ile büyük ilçeleri yazımıza şimdilik konu etmiyoruz. Çünkü büyük ilçelerin zaten bir yürüyen işleyişi bulunmaktadır. Bizim konumuzu oluşturan iki ilçede belediye başkanlarının çalışmaları takdire şayandır. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Şimdi iki ilçe belediye başkanı ne yaptı da halkın teveccühünü kazandı?

KADINHANI

Kadınhanı Belediye Başkanı kendisi de akademisyen olan kardeşimiz Mehmet Nuri ÖDÜK Beydir. Aslında kendisi büyük bir özveri örneği göstererek akademisyenliği bırakıp sevdiği memleketine hizmet etmeyi seçmiştir. Yaklaşık 34.000 kişinin yaşadığı ilçede yeni bir vizyon oluşturarak kısa sürede bir farklılık oluşturmuştur. Bu büyüklükte bir ilçenin geçmişte kendisine ait temizlik arabalarının bile olmadığını düşünürsek geçmişte durumun ne kadar iç açıcı olmadığını tahmin edebiliriz. Başkanın ilk işlerinden birisi belediyeye çöp arabası kazandırmak ve daha önceden aylık 50.000 TL olan çöp kira bedelinden kurtulmak olmuştur.  Yine halkın rahatça pikniğini yapacağı bir mesire alanı oluşturmuş, halı saha yapmış ve toplumun kendi arasında kaynaşmasına imkân sağlamıştır. Temiz bir çevrenin belediyeciliğin en temel görevlerinden birisi olduğundan hareketle ilçe merkezinde ve çevresinde toprak olan yollara 60.000 metrekare kilitli taş döşemiştir.  Başkan ile görüşmemizde yapılabilir ve uygulanabilir projeler üzerinde çalıştıklarını ve halkın güvenini kazanmanın yanında belediyecilik hizmetlerini de yapabilecekleri en üst düzeyde yapmaya çalıştıklarını söylemiştir. Sayın Başkan, kısa sürede yapılabilecek başlıca projeleri de şöyle sıralamıştır:

  1. 2015 yılı içinde Kadınhanı ilçemizin doğalgaz altyapısının tamamlanması için gerekli hazırlıkları yaptık. İhaleyi alan Enerya şirketi ile uyumlu bir çalışma yapacağız.
  2. 24 derslikli İmam-Hatip Ortaokulu temelini 2015 yılında atacağız.
  3. Yaşlı Bakımevi ve Taziye Evi Yapımı için hazırlıklarımızı tamamladık.
  4. Kapalı Sebze Halinin Projesi için çalışıyoruz. Kısa sürede hayata geçecektir.
  5. Kadınhanı ilçesine yakışır bir kültür merkezi açılacaktır.
  6. Kadınhanı ilçesinin en temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması hasebiyle Kapalı Hayvan Pazarı Projesi üzerinde önemli mesafeler kaydettik.
  7. Kadınhanı ilçesinde önemli bir gelir kaynağı da olabilecek Termal Tesisler için çalışmalarımız devam etmektedir.

Sayın Mehmet kardeşimin 2015 için planladığı projelerin hepsi uygulanabilir ve gerekli fizibilitesi yapılmış çalışmalar. Kendisi için yapılan memnuniyet anketlerinde de en fazla oy oranına sahip başkanlardan birisi olarak gözüküyor. Siyasette ve belediyecilikte halkın gönlünü kazanmak ve halk için çalışmak önemli bir kriterdir.

 

HALKAPINAR

Halkapınar Belediye Başkanı Sayın Fahri VARDAR’ın başkanlık hikâyesi biraz karmaşık gibi gözükse de kendisinin tabiriyle “köylü birisi olarak” tüm enerjisini ilçenin sorunlarını çözmeye adamış birisi. Muhtarlık ve Belediye Meclis Üyeliği yapmış birisi. Fahri Bey öncelikle aday adaylığı sürecinde AK Partiden aday adayı olmuş fakat tercih edilmemiştir. Saadet Partisinden seçime giren başkan zaferle çıktığı seçimden hemen sonra AK Partiye olan sevdasını dile getirmiş ve bir merasimle sevdası AK Partiye yeniden dâhil olmuştur. Fahri Bey de başkanlığa geldiğinde ilk iş olarak temizlik ve çevre sorunlarıyla ilgilenmiş ve büyükşehir belediyesinin de desteğiyle çöp kovası, çöp arabası, cenaze arabası,  eksikliklerini gidermiştir. Halkapınar oldukça küçük bir ilçemizdir. 4.500 civarında bir nüfusu bulunmaktadır. Halkapınar ilçesi tarihi İvriz Kabartması ve İvriz Barajı avantajını yıllardır kullanamamıştır. Bu durumu fark eden Başkan, kısıtlı imkânlarına rağmen önemli bir projeye başlamıştır. Kendisinin de ifadesiyle “Saybaşı Bölgesi dediğimiz alanda bulunan atıl binaları yıktırdık. Burada bugünlerde dolgu çalışması yapıyoruz. Bu alanın bir cephesi baraj manzaralı, diğer cephesi ise Halkapınar’ı görüyor. Bu alanı Konya Alaaddin Tepesi gibi bir çehreye kavuşturacağız. Burada çok amaçlı bir düğün salonu yapacağız. Bu alanı orman bitkileriyle yeşillik bir alana kavuşturmayı tasarlıyoruz. Buraya ayrıca kamelyalar koyup, çay bahçeleri açarak vatandaşımızın hizmetine sunmak istiyoruz.

Fahri Başkanın önemli projelerinden birisi de ilçeye bir teleferik yapmaktır. Bu teleferik ile önemli bir turistik bölge olmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Gerçekten de ilçenin bulunduğu alan tarihte de medeniyetlerin merkezi konumunda olmuştur. Özellikle yaz aylarında serin havası ve her türlü sebze-meyvenin doğal olarak yetişmesi ile ünlü. Kızlar Sarayı, Oğlanlar Sarayı dediğimiz tarihi alanın bulunduğu bölgede yol açma çalışmaları hızlı biçimde devam ediyor. Fahri başkan büyük projelerine şimdiden kazmayı vurmuş ve çalışmalarını devam ettiriyor. İlçe merkezindeki seçmenlerin ilk zamanlar şüphe ile yaklaştığı başkanı şimdi herkes gönülden destekliyor. Memnuniyet anketleri de Fahri başkanın kendisini sevdirdiğinin bir kanıtı. Devam eden çalışmalar bittiğinde ilçedeki değişimi hayal bile edemiyorum. Bir kepçe ile ilçenin çehresinin nasıl değişebileceğini de gözünüzle görmelisiniz. Aslında bu yapılanlar çok önceden az bir bütçe ile yapılabilecek çalışmalar. Fakat geçmişte insanlar sorumluluklardan kaçmışlar. Başkan İvriz’e gelen her arabadan 5 TL park parası alarak hem park ve tuvalet hizmeti vermiş hem de belediyeye gelir sağlamıştır. Halkapınar ve çevresini biz ne kadar anlatsak da gidip görmeden, İvriz’in suyunu içmeden ve canlı alabalık yemeden anlamınız mümkün değil. Hepinize tavsiye ederim.

            İki ilçede belediye hizmetlerinin olumlu yönde gözle görülür bir değişim içinde olduğunu söylemeden edemeyeceğim. İnsan işine gönlünü verince az imkânlarla da büyük işler yapıp halkın gönlünde yer edinebilir. En güzel iki örnek bu iki belediyedir. Başarının ve halkın gönlünde yer etmenin sırrını bu değerli iki başkan biliyor.

Selamlarımla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar