İhsan Kayseri’den iki kitap

Gazeteci İhsan Kayseri’den iki güzel kitap

 

Gazeteci arkadaşımız, yazar İhsan Kayseri çok güzel işler yapıyor.

Öncelikle bu şehrin yetiştirdiği değerli yazar, ilim adamı ve gazetecilerin ölüm yıldönümlerinde anılmalarına vesile oluyor. Çok güzel bir vefa örneği sergiliyor. Gazeteci, yazar dostları tek tek arayarak yitirdiğimiz değerlerin mezarları başında toplanmamızı sağlıyor.

 

Yine çok güzel bir vefa örneği olarak değerli kitaplar yayınlıyor.

Onun, bir solukta okuduğum son iki kitabı önümde.

“Konuşa Konuşa Avukat-Yazar M. Özgen Küçükkoner’in Hayatı ve Hatıraları” “Konyalı Bir Gazeteci Mehmet Gazel”.

 

İlk kitap, şehrimizin yetiştirdiği değerli bir aydınımıza sağlığında verilmiş bir ödül gibi geldi bana. Özgen Küçükkoner, Çelebi sülalesinden ve geçmiş yıllarda şehrimize dört kez belediye başkanlığı yapmış M. Muhlis Koner’in torunu. Değerli bir hukukçu, siyasetçi ve yazar.

Arkadaşımız İhsan Kayseri ‘Özgen Küçükkoner’in 72. yaş gününe armağan’ ettiği kitabı beş bölüme ayırmış.

 

1. bölümde Özgen Küçükkoner’in hayatı ve hatıraları yer alıyor. Bu hatıraları okurken şehrimizin 70 yıllık tarihini birinci elden dinliyor gibi oluyor insan.

2. bölümde Özgen Küçükkoner ile ilgili basında çıkan haber ve yorumlar yer alıyor.

3. bölümde değerli hukukçumuzun fotoğraflarına yer verilmiş.

4. bölümde Özgen Küçükkoner’in makalelerinden bazı örnekler verilmiş. Bu makaleleri okurken Küçükkoner’in üslubunu ve önem verdiği konuların farkına varıyor insan.

5. ve son bölümde ise Küçükkoner’in bugüne kadar yazdığı kitaplar ve bu kitaplara yazdığı önsözler yer alıyor.

 

Değerli arkadaşım, şehrimizin yetiştirdiği iyi gazetecilerden biri olan Mehmet Gazel’i 17 Haziran 1997’de elim bir trafik kazası sonunda yitirmiştik.

Vefakâr arkadaşımız İhsan Kayseri’nin gayretleri ile bu yıl 17 Haziran’da mezarı başında anmıştık Mehmet Gazel’i.

 

İhsan Kayseri, Mehmet’in kardeşi Tevfik Gazel’in de desteği ile güzel bir Mehmet Gazel kitabı oluşturmuş. Daha önce sevgili arkadaşım Mehmet Gazel’in iki kitabını tanıtırken, iletişim fakültesi öğrencilerinin bu kitapları mutlaka okumaları gerektiğini, öğrenecekleri çok şey olduğunu yazmıştım. Aynı öneriyi İhsan Kayseri’nin kitabı için de yapıyorum. Bu şehirde ses getirmiş bir gazetecinin yaşamını okurken onun kitabını yazan başka bir gazeteci arkadaşımdan öğrenecekleri çok şey var.

 

Kitap altı bölümden oluşuyor. Bölümlerde Gazel’in yaşamını, ailesinin ve arkadaşlarının düşüncelerini, anılarını, fotoğraflarını buluyorsunuz. Kitabı okurken sevgili Ali Akgül’ün o duygulu yazısına takılıp kaldım. Şimdi usta ve canavarı buluştu diye düşündüm.

Nur içinde yatın değerli arkadaşlarım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.