İHH NE YAPIYOR

    İHH bizim yapamadıklarımızı yapıyor, ulaşamadıklarımıza ulaşıyor. Biz Müslümanlar, bir hıristiyan veya başka dinlerden olanlardan farklı bir toplumuz. Onların hayatında ‘ben’, müslümanın hayatında ‘biz’ vardır. 
    Kazandıklarımızın hepsine ‘benim’ diye bakarsak yanılırız. Veren el olmalıyız, kendimizi vermeye alıştırmalıyız. Sen, ben, o yapmazsa kim gelip yapacak. İmtihan dünyasında imtihanımızı iyi verenlerden olmak dileği ile.
    Bizler, yeryüzündeki en güzel yer bir yetimin kalbi, en güzel manzaranın da bir çocuğun tebessümü olduğuna inanıyoruz.
    Stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen şimdi de iç savaşın hüküm sürdüğü bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor.
    10 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığı Yemen'de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü., 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede 450 kişiye sadece 1 doktor düşüyor.
    Çatışmaların devam ettiği Yemen’de, kargaşadan etkilenen ve kırsal kesimlerde imkânsızlıklar içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik çalışmalarımız devam ediyor.
    Ülkede iç çatışmalarla birlikte kuraklık da baş gösterdi. Kimi zaman gıda, kimi zaman tıbbi ihtiyaçları kapsayan acil yardımlar ulaştırarak, iç savaşın ve kuraklığın etkisini hafifletmeyi amaçlıyoruz. Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğü Yemen’de sağlık krizi de her geçen gün artıyor. Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla mücadele ediyor. Yemen’deki durumun iyileştirilmesi için yardımseverlerin desteği gerekiyor.
    İHH 2017'nin mart ayında, başta Taiz ve Sanâ kırsalları olmak üzere ülke genelinde 5 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımları ulaştırdı. Bebek maması ve hijyen paketleri de ulaştırılan temel ihtiyaç malzemelerinden.
    İHH Yemen’e 2016 yılında acil gıda, un, su yardımlarının yanı sıra mobil sağlık klinik hizmetleri ulaştırdı. Bu yardımlardan 2 milyon kişi faydalandı. Acil yardım ve sağlık çalışmalarımız devam ediyor.
    Dört bir yandaki 56 ülkede ve Türkiye’de 75 şehirde bulunan 89.085 yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise dünyanın 135 ülkesindeki 800 bin yetime yardım ulaştırıyoruz.
Ben de yetimlere destek vermek istiyorum

    Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.
 Temiz suya ulaşamayan insanlara yardımcı olunuz
    Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; Dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.
    Maddi imkânsızlıklar, altyapı yetersizliği, misyonerlik faaliyetleri, eğitimsizlik… tüm bunlar yoksul ülkelerdeki insanların hayatını ve geleceğini olumsuz etkilemekle kalmıyor, bu insanları uluslararası güçlerin insanlık dışı sömürülerine de maruz bırakıyor. Savaş ve krizler ise bu sömürüye hizmet ediyor. Uluslararası güçlerin milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine, binlerce çocuğun yetim kalmasına sebep olduğu Irak işgali sonrası ortaya çıkan terör, eğitimsiz kalan nesilleri kullanarak Ortadoğu’yu tam bir ateş çemberine çevirmiş durumda. Bitmek bilmeyen Suriye Savaşı ise geleceğin muhtemel sorunları için aday.
    Kilometrelerce ötedeki bir ülkede, tabelasında isminiz yazılı bir eseri inşa ettirmenize yardımcı oluyor. İHH, dünyanın dört bir yanındaki onlarca ülkede kalıcı eserler inşa ediyor.
   Çeşitli ülkelerde hayatlarını zor şartlar altında devam ettirmeye çalışan insanlar için kalıcı vakıf eserler inşa ediyoruz. Bunlardan bazısı su kuyusu, bazısı yetimhane, bazısı da dünyanın diğer ucundaki bir cami inşaatı olabiliyor. Bölge insanlarının ihtiyaçları için yapılacak eserler belirleniyor, ülke şartlarına göre projeleri geliştiriliyor ve inşa edilmesi adına çalışmalar başlatılıyor.
    İHH, kuruluşundan bu yana hayırsever bağışçılarımız adına dünyanın dört bir yanında binlerce kalıcı eserin hayata geçirilmesine vesile oldu. Sadaka-i cariye hükmündeki bu eserleri tek başınıza inşa ettirebileceğiniz gibi aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla da bir araya gelerek hayata geçirebilirsiniz.
“Âdemoğlu öldüğünde şu üçü dışında amel defteri kapanır: 1) Devam eden sadaka (sadaka-i cariye) meydana getirenler, 2) Yararlanılan bilgi, 3) Kendisine dua eden hayırlı evlat.” Hadis-i Şerif
   Evet, IHH bizim yapamadıklarımızı yapıyor, ulaşamadıklarımıza ulaşıyor.
   2013 öncesi hepimiz yıllarca fetö örgütüne ‘Allah rızası’ için her istediklerini verdik. 
   Köyün birisinde, çoban uyurken köyün gençleri sürüden bir koyunu çalmışlar. Yaktıkları ateşte kızartıp, bir güzel şekilde yemişler. Çoban, torbaya doldurduğu paçaları köy meydanına döküp köylüye, ‘gençlerinizin yaptıklarını gördünüz mü?’ demiş. Köy meydanından gelen sese uyanan gençlerden, gözünü ovuşturan ‘ben yemedim’ diyor. İçlerinden birisi, ‘yahu, sen yemedin, ben yemedim de kocaman bu koyunu ben mi yedim!’ demiş.  
    Bugün kime sorsan, ‘ben vermedim ki’ der. Peki, sen vermedin, ben vermedim de bu kadar parayı onlara kim verdi. Herkes kendini sütten çıkmış ak kaşık görüyor. Hiç kimse onları görmemiş, tanımamış, semtine, yurduna, okullarına, evlerine uğramamış, sohbetlerine gitmemiş gibi bir hava, endam tavır içerisinde.
    ‘Allah rızası’ için verdiklerimiz, büyüyor, büyüyor, güç, dev oluyor. Bir gün geliyor, devlete, millete, yönetenlerimize kafa tutup, dikleşiyor. İnşallah, bundan sonra içimizden bizleri aldatan bir yapı, güç, camia çıkmaz….
   Sayın Cumhurbaşkanımız, 2013 den sonra defalarca  ‘yalnızım’ dedi.     
   

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.