İdlib'de TSK konvoyuna saldırı Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Rusya'yı işaret eden sert kınama!

İdlib'de TSK konvoyuna saldırı Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Rusya'yı işaret eden sert kınama!

Milli Savunma Bakanlığı İdlib'de TSK'ya ait konvoya hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Bakanlık saldırıyı kınarken, 3 sivilin öldüğünü, 12 kişinin de yaralandığını belirtti. Rusya ile yapılan anlaşmalara aykırı saldırı şiddetle kınandı.

Milli Savunma Bakanlığı İdlib'de 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal esnasında TSK konvoyuna yönelik hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

3 sivilin öldüğü, 12 sivilin de yaralandığının belirtildiği açıklamada "mevcut anlaşmalara ve Rusya ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

İdlib bölgesinde Rusya Federasyonu ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak Rejim tarafından gerçekleştirilen ve sivil/masum insanlara büyük zararlar vererek giderek insanlık dramına dönüşen operasyonlar, Rusya Federasyonu makamlarına yapılan tüm uyarılara rağmen devam etmektedir.

Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktasının güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30’da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır.

Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55’te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır.

Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.