İçişleri'nin düzenlediği Sivil Toplum Buluşmaları Konya'da başladı

İçişleri'nin düzenlediği Sivil Toplum Buluşmaları Konya'da başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen "Cumhuriyetin 100. Yılında Sivil Toplum Buluşmaları"nın ilki Konya'da gerçekleşti. Toplantının teması, "Güçlü Sivil Toplum Güçlü Türkiye" olarak belirlendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 ilde başlatılan "Cumhuriyetin 100. Yılında Sivil Toplum Buluşmaları"nın ilk ayağı, Konya'da gerçekleştirildi.

"Güçlü Sivil Toplum Güçlü Türkiye" temasıyla düzenlenen toplantıda, Cumhuriyetin 100. yılında sivil toplum çalışmalarının değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik stratejinin belirlenmesi amaçlandı.

Toplantının açılışında konuşan Konya Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Özgür Karayazılı, sivil toplumun ülke çalışmalarında önemli bir paydaş olduğunu vurgulayarak, "Bu çalıştay, ortak akıl ve dayanışma ruhuyla Cumhuriyetimizin 100. yılında sivil toplum çalışmalarımızı değerlendirmeyi ve geleceğe yönelik stratejiyi belirlemeyi amaçlamaktadır" dedi.

s1.jpg

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Fahrettin Kaya ise Türkiye genelinde sivil toplum kuruluşlarına katılımın yüksek olduğunu belirterek, "Ülkemizde yaklaşık 10 milyona yakın dernek üyesi vatandaşımız var. Bu da ülke nüfusunun yüzde 10'u demek. Konya'da ise 2 bin 800'e yakın dernek bulunmakta ve 136 bin kişi derneklere üye. Bu, sivil topluma olan katılımın yüksekliğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, toplantının önemine vurgu yaparak, "Sivil alanın sürdürülebilir kılınması, bu şehrin geleneğinde, bu sivil alanın güçlenmesi hepimizin vazifesidir. İstikbale güvenle bakmanın temel yolu gençlerimizi bu ruh içinde yetiştirmek ve güçlü bireyler, güçlü aileler, güçlü toplumlar inşa etmektir" ifadelerini kullandı.

s2.jpg

Vali Özkan, ayrıca her sivil toplum kuruluşunun kendisiyle ilgili hedeflerini analiz etmesi, izleme ve değerlendirme yapması gerektiğini belirterek, bu konuda yapılan projelerin ve başarılı örneklerin diğer kuruluşlara rehberlik etmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantının sonunda Vali Özkan, "Bu toplantının sivil ruhun muhafazasına, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmasını temenni ediyorum" dedi. Cumhuriyetin 100. yılında sivil toplumun güçlenmesine yönelik bu buluşmalar, diğer illerde de devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler