Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

HZ. Ali

HZ. Ali’den tüm yöneticilere hikmetli uyarılar

Büyük devlet adamı Hz. Ali, Raşid Halifeler döneminin en sıkıntılı ve en zorlu zamanlarında altı yıl halifelik yapmıştır. O, ilk üç halife döneminde de onların en yakınlarında çok büyük hizmetler yapmıştır. İşte onun yöneticilere gönderdiği tamimlerde yer alan ve her dönem geçerli olan hikmet incileri:

1.                      Halka karşı daima içinizde sevgi ve nezaket besleyin. Onlara bir canavar gibi davranmayın ve onları azarlamayın.

2.                      Müslüman olsun olmasın herkese aynı davranın. Müslümanlar kardeşleriniz, müslüman olmayanlar ise sizin gibi bir insandır.

3.                      Affetmekten utanmayın. Cezalandırmada acele etmeyin. Emriniz altında bulunanların hataları karşısında hemen öfkelenip kendinizi kaybetmeyin.

4.                      Taraf tutmayın, bazı insanları kayırmayın. Bu tür davranışlar sizi zulme ve despotluğa çeker.

5.                      Memurlarınızı seçerken zalim yöneticilere hizmet etmemiş ve devletin suçlarından ve zulümlerinden sorumlu olmamış bulunmalarına dikkat edin.

6.                      Doğru, dürüst ve nazik kişileri seçin ve çıkar ummadan ve korkmadan acı gerçekleri söyleyebilenleri tercih edin.

7.                      Atamalarda araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

8.                      Haksız kazanç ve ahlâksızlıklara düşmemeleri için memurlarınıza yeterince maaş ödeyin.

9.                      Memurlarınızın hareketlerini kontrol edin ve bunun için güvendiğiniz samimi kişileri kullanın.

10.                  Mektuplar ve müracaatlara bizzat kendiniz cevap verin.

11.                  Halkın güvenini kazanın ve onların iyiliğini istediğinize kendilerini inandırın .

12.                  Hiç bir zaman vaadinizden ve sözünüzden dönmeyin.

13.                  Esnaf ve tüccara dikkat edin; onlara gereken önemi gösterin, fakat ihtikâr, karaborsa ve mal yığmalarına izin vermeyin.

14.                  El işlerine yardım edin; çünkü bu yoksulluğu azaltır, hayat standardını artırır.

15.                  Tarımla uğraşanlar devletin servet kaynağıdır ve bir servet gibi korunmalıdır.

16.                  Kutsal görevinizin yoksul, sakat ve yetimlere bakmak olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Memurlarınız onları incitmesin, onlara kötü davranmasın. Onlara yardım edin, koruyun ve yardımınıza ihtiyaç duydukları her zaman huzurunuza çıkmalarına engel olmayın .

17.                  Kan dökmekten kaçının, İslâm'ın hükümlerine göre öldürülmesi gerekmeyen kimseleri öldürmeyin.

Ehl-i Beyti ve özellikle Hz. Ali’yi sevmek, kuru bir iddiadan ibaret değildir. Gerçek Ali sevgisi, ona benzemek, onun izinde gitmek, onun sözlerini tutmak ve onun gibi olmakla mümkündür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.