Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

HÜSNÜ ÖZKARA NEYİ BEKLİYOR?

HÜSNÜ ÖZKARA NEYİ BEKLİYOR?

Tehlike çanları çalmaya başladı. İlk haftalarda takımın oyun düzeni oturmadığı ve rakipler de zorladığı için son dakika galibiyetleri hoş karşılanıyordu. Ancak Konyaspor, Samsunspor karşısında galibiyeti hak eden taraf değildi.

Maçın ilk dakikalarında serbest vuruş ya da kornerden dönen topları iyi takip eden Ufukhan, bir şut bir de kafa vuruşuyla etkili oldu. Bunun dışında maçın son 7 dakikasında gelen gollere kadar “Konyasporlu oyuncular hiçbir şey yapmadı” desek yeridir. Konyasporlu oyuncular her geçen hafta tembelleşiyor.

Önce Boluspor maçındaki sürpriz goller, sonra Adana’da kaçan penaltı ve şimdi de son dakikalarda atılan şaibeli gol. Konyapor zorlanmaya başladı. Keşke bu hafta ligin ilk yarısı bitseydi. Giresun ve Altay maçları çok daha zor bitecek.

Konyasporlu futbolcular lider olmanın rehavetini aslında çok derinden yaşıyor. Maç kazandıkları için bu görülmüyor. Hüsnü Özkara bu rehavetin farkında. “Konyaspor’un forması şampiyonluğa oynar” dediği için bunda biraz da kendi sorumluluğu var. Haftalardır yazıyorum. Futbolcular, rakiplerini küçümsüyor. “Nasılsa Tayfun ve Eser var” diyerek 10. dakikadan itibaren orta saha ve hatta defanstan Tayfun’un üzerine oynuyorlar. Bunda tabi Da Silva ve Erdal’ın kanattan top götürmemesinin de etkisi var. Da Silva güzel bir gol attı ama birkaç haftadır çok kötü oynuyor.

Hüsnü Özkara maç sonunda bu oyun tarzını kendisinin de istemediğini ancak oyuncularının ısrarla uzun oynadığını söyledi. İşte teknik direktörlük burada devreye giriyor. Zaten hafta içinde yaptığınız ve anlattığınız her şey maça nasıl başlayacağınızı oyuncunun kafasına yerleştiriyor. Tıpkı Bolu maçında olduğu gibi oyunu çevirebilecek, takımı kendine getirecek müdahaleler yapılması gerekiyor. Hüsnü Özkara, başına ilerde büyük işler açabilecek bu “uzun ve yüksek top” hastalığını tedavi etmek için neyi bekliyor, gerçekten anlaşılması güç.

Tribünden çıkan taraftarın bir bölümü kızgın. “Şöyle rahat bir maç izleyemiyoruz. Bize eziyet etmesinler” serzenişinde bulunuyor. Madem bu forma şampiyonluğa oynar, onlar da bu isteklerinde haklı. Ancak futbol kolay oyun değil. Maç boyunca organizasyon yapamazsanız, ligin son sıralarındaki Samsunspor’u yenmek için hakeme ihtiyacınız olur.

Konyaspor’un bu galibiyeti çok değerliydi. Liderlik korundu. Ama Hüseyin Kalpar’a da kulak verin. Rehavetin yarattığı sarhoşluktan futbolcularını ayıltması gereken ilk kişi olan Hüsnü Özkara, şampiyon takımı hakeme muhtaç etmemeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar