"Hudut kartalları" sınırda kuş uçurtmuyor

"Hudut kartalları" sınırda kuş uçurtmuyor

Edirne'de gözünü sınırdan ayırmayan Mehmetçik, yasa dışı geçişe set oluyor- "Hudut kartalları" olarak da anılan 54. Mekanize Piyade Tugayına bağlı hudut askerleri, sınırın pek çok noktasında adeta gece-gündüz kuş uçurtmuyor- Fiziki devriyenin yanı sıra te

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Edirne'de gözünü sınırdan ayırmayan Mehmetçik, yasa dışı geçişe set oluyor.

İç savaş, ekonomik sorunlar gibi çeşitli nedenlerle ülkelerinden ayrılan ve umudu Avrupa ülkelerde gören yüz binlerce düzensiz göçmen, kaçak geçiş rotası olarak Yunanistan ve Bulgaristan'a komşu Edirne'yi sıkça kullanıyor.

Anlaştıkları göçmen kaçakçılarının, sınır köylerine kadar getirdikleri düzensiz göçmenler, Yunanistan'la doğal sınır Meriç Nehri'nin sığ aktığı yerlerden kaçmak için uygun zamanı bekliyor.

Genelde gece ya da sabaha karşı sınırı aşmaya çalışan düzensiz göçmenlere, 24 saat gözünü kırpmadan hududu bekleyen Mehmetçik set oluyor.

"Hudut kartalları" olarak da anılan 54. Mekanize Piyade Tugayına bağlı hudut askerleri, sınırın pek çok noktasında adeta gece-gündüz kuş uçurtmuyor.

Fiziki devriyenin yanı sıra teknolojinin en son sürüm ürünleriyle sınırı kontrol eden Mehmetçik, geçen yıl 18 bin 176 bin düzensiz göçmene "dur" dedi.

- Yakalanan düzensiz göçmen sayısı her yıl artıyor

Kaçak geçişlerin artması sonucunda, yakalanan düzensiz göçmen sayısında da her yıl artış yaşanıyor.

54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı askerlerince yakalanan, yıllara göre düzensiz göçmen sayısı şöyle:

YılYakalanan düzensiz göçmen
20154 bin 133
20166 bin 124
201715 bin 224
201818 bin 176

Hudut birlikleri, bu yılın ilk iki ayında ise Edirne'den Avrupa'ya geçmeye çalışan 2 bin 300 düzensiz göçmenin yasa dışı geçişini önledi.

Kaynak:Haber Kaynağı