Her kapıyı açan “Maymuncuk Yaz Okulları”

Okullar tatil, Herkese iyi tatiller demek istiyorum, diyemiyorum. Çünkü öğrenciler için tatil başka bir yaza kaldı. Öğrencilerin bir bölümü sınavlara hazırlanacağı için tatil yapamayacak. Sınav stresinden uzak öğrencilerde, yaz okullarının yolunu tutacak.

Anne ve babada büyük bir telaş “çocuğumu hangi yaz okuluna göndereyim”

Meydanlarda yaz okuluna benzeyen o kadar çok merdiven altı “okulumsu” yerler var ki, böyle bir yere çocuk göndermek çocuğun geleceğini katletmek gibidir.

Bir Yaz okulu”nun broşüründen alıntılar yaparak konuyu anlatmak istiyorum.

2 - 14 yaş gurubu öğrencilere Manevi Eğitim Elif-ba Kur”an-ı Kerim, Namaz Duaları ve Sureleri, Sonra Hadis, Ayet, Siyer. Bitmedi, bunlara ilaveten Değerler Eğitimi, bitmedi daha,  Farkındalık Eğitimleri (Hızlı İngilizce, Dikkat ve hafıza Gelişimi, Hızlı Okuma, Akıl ve zeka Oyunları, Öğrenci Koçluğu, Tablet destekli Eğitim)

Ve ve,  Çocuğunu özel okula gönderemiyorum diyenlere “Çocuğun gelişimi ve akademik başarısı için çalışmalar” bunu devlet okulları yapamaz diyerek Milli eğitimimize de büyük hakaret yapan broşürler.  Adamlar hem densizlik yapıyorlar, hem de Milli eğitim gibi köklü bir kuruma hakaret ediyorlar.

Evet, bunların hepsini bir yaz okulunun broşüründe görebilirsiniz. Yaz okulunda benim çocuğum sadece bunlarımı öğrenecek diye soran anne ve babalara sesleniyorum.

Değerli anne ve babalar sakın maymuncuk gibi her kapıyı açtığını söyleyen bu tür yerlerden uzak durun, çünkü bu tür yerlerin bu dediklerini yapması ne kanuni olarak mümkün, nede bunlar bu kadar eğitimi yapacak donanıma sahip.

Son günlerde İl Milli eğitim müdürlüğümüzün bu tür kurumlara savaş açtığını basından takip ediyorum. Güzel bir gelişme, kontroller nasıl yapılıyor, yanlış kurumlar nasıl tespit ediyor, sadece kayıtlı kurumları mı denetleniyorlar, bunları bilmiyorum. Ancak kontrolleri insanların kandırılmasına vesile olan broşür”lerden başlanmalı diye düşünüyorum, sadece broşür kontrolü yeter mi? vallahi yetmez. Binalarının levhaları ve pankartlar ayrı telden çalıyor. Ve çok acele edilmeli çünkü At”ı alan Üsküdar”ı, geçiyor. Bizim geleceğimizde kararıyor.

Yetkililere buradan tek bir soru sormak istiyorum.

Anaokulu ve kreşlerin bir bölümü Milli Eğitim Bakanlığına, bir bölümü de aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı. Peki, Akademi Eğitim ve Danışmanlık merkezi adı altında vergi mükellefi olan ve iştigal konusu Eğitim olan kurumlar kime bağlı? Bunların denetimini kim yapıyor? Onu çok merak ediyorum.

…..

Havaalanlarındaki kontroller neden çok sıkı yapılır? İnsanların kemerlerine, ayakkabılarına, varıncaya kadar çıkartırlar?

Tabiî ki Uçağa binen 200 ya da 300 kişinin can güvenliği için. Peki, AVM ler neden bu kadar kontrolsüz? İnsan hayatı oralarda neden bu kadar ucuz? işte onu anlamakta güçlük çekiyorum.

Uçağa binecek 200 kişiyi korumak için en az üç defa X-RAY cihazından geçiren anlayış, binlerce kişinin girip çıktığı AVM leri pas geçebiliyor. Merkezde Faaliyet gösteren bir AVM girişinde bu cihazdan vardı kaldırılmış. Geçen hafta yeni açılan binlerce kişinin girip çıktığı AVM de hiç kontrol yok, tüm terör eylemlerine açık.

Buradan yetkilileri seslenmek istiyorum; AVM lerde ne oldu da bu kadar tedbirsiz davranıyoruz? Allah korusun yapılacak bir terör eyleminden sonra ben yapmadım o yaptı mı diyeceksiniz.

Birde AVM altındaki ve şehrin muhtelif yerlerindeki kapalı otoparkların girişlerindeki saçma yazılar dikkatimi çekti “LPG li araçlar giremez” hadi canım, İçerisi LPG li araçla dolu. Lütfen, ya bu levhaları kaldırın ya da içerdeki LPG li araçları.

…..

Onbir ayın Sultanı Ramazan geldi  Hoş geldi.

Oruç, Allah'a itaat ve ibadetin alâmetidir, Oruç, bedenlerin zekatıdır, Oruç, bedenlerin sıhhat kaynağıdır, Oruç nefsi terbiye ederek ahlâkı güzelleştirir, Oruç, sabır alışkanlığı kazandırır. Oruç, şefkat ve merhamet duygularını geliştirir, Oruç, dünya ve ahiret saadetine ulaştırır.

O halde, haydi istenildiği gibi Oruç tutmaya.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.