Hemşerilik Bilinci

Nasrettin Hoca etkinlikleri ve hemşehrilik bilinci

Akşehir’de 800. yıl etkinlikleri için düğmeye basıldı.

Geçtiğimiz haftalarda bu köşeden seslenmiştim ve şöyle bir temenni de bulunmuş: “Bu yıl Türkiye’de Nasrettin Hoca günleri yaşanacak” demiştim.

Anlaşılan o dur ki, Akşehir’deki hareketlilik,  bu temennimizin yavaş yavaş hayata geçtiğini gösteriyor.

Bu yılın en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla  Akşehir’de yerel ve merkezi yönetim var gücüyle çalışıyor.

Akşehir Belediyesi basın işlerinden mailime düşün bilgi notu da bu bilgileri doğruluyor.

İşte bu mailden birkaç not:

Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği işbirliği ile hazırlığı başlatılan 800. Doğum Yılı Etkinlikleri, 07 Şubat 2008 Perşembe günü saat 12.00’de Akşehir Belediyesi tarafından restore edilen Nasreddin Hoca Evi’nde yapılacak basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.  

Toplantıya, 3 yıldır Temsili Nasreddin Hoca olma görevini başarıyla üstlenen ve verdiği önemli mesajlarla dikkat çeken Oyuncu – Sunucu Kadir Çöpdemir ile Esquire Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Okan Can Yantır da katılacak.  

Ardından; PTT Genel Müdürü Osman Tural, Kadir Çöpdemir, Okan Can Yantır ve Konya protokolünün de katılacağı Nasreddin Hoca Pulları’nın tanıtım toplantısı, Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.” 

Burada açıkçası en çok da Nasrerddin Hoca Pullarını merak ediyorum. Pul koleksiyoncuları için hiç de yabana atılır bir şey değil, koleksiyonculara duyurulur.  

Memleket gazetesi yazarlarına da Akşehir yöneticileri birer pul gönderir herhalde.

Ayrıca geçtiğimiz yazıda sözünü ettiğimiz Nasrettin Hoca takvimlerinin bizlere ulaşacağı bilgisi de geldi, şimdiden Akşehir belediyesine teşekkürler.

İşin latifesi bir yana, pulu takvimi bir yana,  Konyalı yazarlar olarak ilimize, ilçemize sahip çıkalım.

Ben bunu Konya dışında birbirimize sahip çıkmadığımızı bilen bir kardeşiniz olarak söylüyorum.

Hemşericilik açısından en zayıf illerden biri Konya.  Bu siyasette de, kültürde de, bürokraside de böyle maalesef.

Hiç olmazsa,  bu güzel ecdadımızı, Hoca Nasreddin’i, Mevlana’yı anma konusunda cimri davranmayalım ve hemşehrilik bilincimizi hiç olmazsa buralarda gösterelim.

En azından bir Akşehir sevdalısı olarak, şehrime sahip çıkmayı kendime bir borç biliyor ve bu çağrıya kulak verilmesini diğer hemşerilerimden de  istiyorum.

Konya, Mevlana’sıyla, Konevi’siyle, Nasrettin Hoca’sıyla tüm dünyada tanıtılmalı.

Konya kültürünün bu müstesna kişilikleri yeni nesillere örnek modeller olarak sunulmalı. Onların yüzlerce yıl öncesinden dünyaya söylemiş oldukları güzel ve bereketli sözler günümüzde de yaşamalı.

Onları günümüzde de yaşatacak olanlarsa  bir nebze olsa da eli kalem tutan biz torunlarıyız. Bu nedenledir ki, bize ayrılan bu sütunlardan gah Mevlana nimetinde, gah Nasrettin Hoca bereketinde güzel sözler sarf etmeli, bütün halkımızı güzel ve iyiye davet etmeliyiz.

Toplumumuza kin ve nefreti değil, kardeşliği ve güzelliği anlatmalıyız.

Bu toplumun binlerce yıl nasıl bir arada barış içinde ve mutlu yaşadığını tekrar tekrar, hem de  hiç bıkmadan, yorulmadan anlatmalıyız.

Birlik ve kardeşlik , komşuyu gözetme hasetten kötülükten kaçınmayı salık vermeliyiz.

Farklılıklarımızın, ayrılık ve ayrılıkçılık  olarak dayatılmasına müsaade etmemeliyiz.

Nimet ve bereket dolu söz sahiplerine selam olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar