HDP Mardin Milletvekili Sancar:

HDP Mardin Milletvekili Sancar:

"Bugünden itibaren Türkiye'nin 66 merkezinde gruplar halinde 'hayır' kampanyasını yeni boyutlarla devam ettireceğiz ve 15 ilde mitinglerimiz olacak"

TBMM (AA) - HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, bugünden itibaren Türkiye'nin 66 merkezinde gruplar halinde "hayır" kampanyasını yeni boyutlarla devam ettireceklerini ve 15 ilde miting düzenleyeceklerini söyledi.

Sancar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, dokunulmazlıkların kaldırılmasından bu yana yaşananların hukuksal bir yanı bulunmadığını, söz konusu olanın "siyasi darbe operasyonu" olduğunu ileri sürdü.

Hukuku bir kenara bırakarak dokunulmazlıkların kaldırıldığını ve ardından "hukuku çiğnenerek" HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklandığını savunan Sancar, kendilerinin de ısrarla yaşananların "hukuk dışı olduğunu" anlatmaya gayret ettiklerini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkındaki yargılama ve milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde yaşananları anlatan Sancar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından partilerine gönderilen yazıda Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin düşürüldüğünün belirtildiğini, kendilerine göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının böyle bir yetkisinin olmadığı görüşünü savundu.

- "Bu yolu bir şantaj olarak kurguladılar"

Tüm bu yaşanan süreçlere ilişkin idare mahkemelerine dava açtıklarını ve yürütmeyi durdurma talebinde bulunduklarını anımsatan Sancar, "Bütün bunlar HDP'ye karşı yürütülen hukuk dışı operasyonun birer parçası, unsurudur. Muhtemelen bu yolu partinin tümüne karşı bir şantaj olarak kurguladılar. Yani sayın Yüksekdağ'ın durumunu kullanarak partinin tümünü hedef alan bir şantaj politikası yürütülüyor. Oysa biz her şart altında demokratik siyaset mücadelemizi yürüteceğimizi en başından söylemiştik." dedi.

Mithat Sancar, AHİM'e de gerekli başvuruları yaptıklarını, AİHM'in önümüzdeki haftalarda bu konuyu özel bir gündem olarak ele alacağına yönelik beklentilerinin olduğunu ifade etti. Sancar, Anayasa Mahkemesinin bugüne kadar HDP'nin tutuklu milletvekillerinin dosyalarını gündemine almamakla tarihi bir vebalin altına girdiğini öne sürdü. Referandum sürecine değinen Sancar, bugünden itibaren Türkiye'nin 66 merkezinde gruplar halinde "hayır" kampanyasını yeni boyutlarla devam ettireceklerini, 15 ilde de mitinglerinin olacağını söyledi.

Gazetecilerin Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Sancar, konunun son derece önemli bir konu olduğunu söyledi. Sancar, "Bunun 17-25 Aralık'ta gündeme gelen yolsuzluk iddiaları ile ilişkili olduğu açıktır. ABD'nin ilgili kurumlarından yapılan açıklamalar bu gözaltının doğrudan doğruya Rıza Sarraf davasıyla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın gözaltına alınması çok ciddi bir gelişmedir. Bununla ilgili de hükümetin daha doyurucu, inandırıcı açıklamalar yapma sorumluluğu vardır." değerlendirmesini yaptı.AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler