Hasta ve doktorlardan koro

Hasta ve doktorlardan koro

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde kanser tedavisi gören hastalar ile sağlık personelinden oluşan koro, Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında konser verdi

SAMSUN (AA) - Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde kanser tedavisi gören hastalar ile doktorlardan oluşan koro, Türk Halk Müziği konseri verdi.

Hastanenin Onkoloji Merkezi'nde kanser tedavi gören hastalar ile serviste görevli sağlık çalışanlarından oluşturulan Onkoloji Merkezi Türk Halk Müziği Korosu ilk konserini verdi.

Hastanenin toplantı salonundaki konsere hasta yakınları ve sağlık çalışanları yoğun ilgi gösterdi. 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinleri kapsamında düzenlenen konser 2 saat sürdü. Koronun seslendirdiği Türk Halk Müziği eserlerine dinleyiciler de eşlik etti.

Konser öncesinde açıklamalarda bulunan Hastanenin Başhekimi ve Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, kanserle mücadeleye çok ciddi paralar harcandığını söyledi.

Müziğin de tedavi yöntemi olduğuna işaret eden Özkan, "İnsanlık tarihinde kötü ruhları kovmak iyi ruhları çağırmak müzikle başlamış. Türkler de Orta Asya'dan Anadolu'ya gelinceye kadar çalgılı aletler yapmış ve müziğin tedavi edici etkilerinden yararlanmış. İslam medeniyetine karıştığı zaman Türk milleti, olay çok daha farklı bir boyut kazanmış. Çok önemli Türk alimleri müziği bilimsel bir temele oturtmuşlar. Müzik eğlencenin yanı sıra tedavi yöntemi olmuş. Müzik sadece tedavi anlamında değil koruyucu anlamında da kullanılmış. Müziğin etkilerini görüyoruz ve bugün bu araştırmalar uluslararası yayınlara da giriyor."

Özkan, koroda hastalar, hastane çalışanları olduğunu ve topyekun bir terapi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Hasta ve doktorlardan koro

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler