M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Harun Kaynak'tan haber var!

Hiç şüphesiz Konya Vergi Dairesi’nin en renkli başkanlarındandı Harun Kaynak…Görevden ayrılalı epey olmasına rağmen halen Konya’da şöyle ya da böyle konuşulan birisidir.Bir kere yıllardır halktan kopuk olan ve işi sadece para toplamakmış gibi algılanan vergi dairesi anlayışını renkli kişiliği ile bertaraf etmiştir.

Konya Vergi Dairesi’nin ardından Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Sektörel Rekabet Daire Başkanlığı’na atanmıştı.

Sonra da bizler için ‘şok’ bir kararla memuriyetten istifa etmiş, Türkerler Şirketler Grubu’nda Mali İşler Koordinatörü olarak görev yapmaya başlamıştı.Bu şekilde, Konya’dan ayrıldıktan sonra ‘akıbetini’ bildiğimiz, ya da merak ettiğimiz bürokrat çok fazla yoktur.Hafta sonunda ondan bir mail geldi.

Harun Kaynak, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı döneminde gerçekleşen bir işin bugüne ve yarına yansımalarının müjdelerini veriyor bu mailde…

Kaynak şunları söylüyor:

Konya Vergi Dairesi Başkanlığı görevim sürecinde en fazla gururlandığım uygulamalarımızdan bir tanesi de, Hesap Uzmanları Kuruluyla özdeşleşen ve aslen Konya-Akörenli olan Altan Tufan üstadımız adına, Vergi Dairesi Başkanlığının giriş katında bir sanat galerisi kurmak olmuştu. Dünyanın her yerinde vergi kavramı mükelleflerce soğuk algılandığı bilinirken biz vergiyi sanatla kısmen ısıtmıştık diye düşünüyorum.

2 yıllık geçmişinde yaklaşık 20 civarında sergiye ev sahipliği yapan N. Altan Tufan Sanat Galerisi 18’nci sergisinde uluslararası statü kazanmış ve bu nezih mekânda Çin’den gelen bir fotoğraf sanatçısının “Su Şehri: Zhouzhang” isimli bir sergi açılışı yapılmıştı. Bu açılış ülkemiz yönünden çok güzel bir kültür köprüsünün tohumu oldu. Fotosel, Afsad ve naçizane olarak şahsımın katkılarıyla her yıl ilk altı ay içerisinde Çin’den 10 kişilik bir fotoğrafçı ekibi ülkemize gelecek, ikinci altı aylık süre içerisinde de ülkemiz fotoğraf sanatçıları Çin’e gidecek. Bu seyahatler fotoğraf turu amaçlı olacak ve ülkemizin görsel olarak önemli mekânlarında çekilen fotoğraflarla Çin’de sergi açılacak.

Bu turlar her yıl yeni mekânlarda gerçekleştirilecek. Yani, ülke tanıtımımıza ciddi bir katkı sağlanmış olacak. Çin’e gidecek fotoğraf sanatçılarımız da geldiklerinde Çin’in değişik şehirlerinin fotoğraflarını bir sergi salonunda bizimle paylaşacaklar. Kısaca özetlediğim bu kültür köprüsünün ilk halkasını oluşturduk ve yarın Çinli sanatçılarımız Konya’ya gelecekler. Programda Pazartesi ve Salı günü Ankara’'ya ait olacak ve salı günü bir sergi açacaklar. Sizleri Zafer Çarşısının hemen karşısında ve Danıştay binasının hemen yanında olan Ankara Barosu Sanat Galerisinde 18.30’da gerçekleştirilecek sergi açılışına özellikle bekliyorum.

Selamlarımla... Harun Kaynak

***

Bazen atılan bir tohumun yıllar sonra fidan olup serpildiğini görebiliyor insan.

Umarım Konya’da başlayan bu işten Konyalı fotoğrafçıların da istifade edebileceği bir formata ulaşılabilir.Harun Kaynak’a yaptığı güzel çalışmaların bir yansıması olarak gördüğümüz bu program vesilesi ile teşekkür ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum