Hangi Şehir Yaşanılası Şehirdir…

Hangi şehirde yaşamak istersiniz, en yaşanılası şehirler nereler diye sık sık gazete köşelerinde internet sayfalarında haberler yapılır…

Bana göre hangi şehir yaşanılası şehirdir biliyor musunuz?

Bir şehre girdiğinizde o şehrin sokaklarında yaşayan kediler köpekler insanlardan kaçmıyor, insanlarla birlikte ortak mekanlarda bir arada bulunabiliyorlarsa, yani kısacası o şehirde yaşayan hayvanlar  şehrin insanlarından eminse hiç korkmadan gönül rahatlığıyla orada yaşayabilir, hayat kurabilirsiniz.

Bir şehirde ellerinde poşetle karşıdan karşıya geçen bir yaşlıya gençler koşuşturuyor ve poşetini taşımak,  ona yardım etmek için yarışıyorsa o şehir yaşanabilir şehirdir.

Bir şehrin parkları şehrin ücra köşelerine gizlenmemişse, parklar  binalarla değil, binalar parklarla çevrilmişse o şehirde rahatça hayat kurabilirsiniz.

Bir şehrin evleri göklere isyan edercesine uzanmamışsa, evlerin önünde  hayatları varsa, doğayla koyun koyunaysa mekanlar o şehir sizin şehrinizdir.

Bir şehir zanaatını, kültürünü,  tarihini, kısacası  geçmişini bugününe taşıyabilmişse bu eserler yüz yıl önceki, beşyüzyıl önceki gibi ayaktaysa dimdik o şehirde yaşayabilirsiniz, çünkü o şehir  sizin mirasınıza da sahip çıkacak, sizden geleceğe bir şeyler bırakacaktır.

Bir şehirde insanlar sokaklarda birbirine selam vererek yürüyorlarsa, hal hatır soruyorlarsa, şakalaşıyorlarsa o şehir canlıdır, insancıldır, o şehri bırakmayın sımsıkı sarılın.

Bir şehrin türbelerine, camilerine girdiğinizde, mezarlıklarına adım attığınızda bu mekanlara özen gösteriliyorsa, bu mekanların içinde insanlar huzur ve huşuyu yakalamışsa o şehirler huzur şehirleridir…

 Bir şehrin mahalle meydanları varsa, çok katlı binalar uğruna o meydanlardan alanlar çalınmamışsa ve o meydanlarda insanlar rahatça oturabiliyor, sohbet edebiliyorsa o şehrin meydanları sizi sarar sımsıcak…

Bir şehrin kadınları özgürce dolaşabiliyorsa sokaklarında, geceleri korkmadan çıkabiliyorlarsa evlerinin önüne, o şehrin çocukları gecenin ilerleyen vakitlerine kadar top koşturubiliyorsa , mahallenin meydanlarında o şehir güvenli bir şehirdir.

Bir şehrin yerel sanatçıları ne kadar çoksa, ne kadar çok görünürse, o şehrin kültürel etkinliklerinde ne kadar çok yer alıyorsa o şehir kendi insanına sahip çıkan şehir olarak hak ediyordur yaşamayı…

Bir şehrin yerel gazeteleri ne kadar çoksa, o yerel gazeteler o şehrin kılcal damarlarına kadar ulaşabiliyorsa, o şehrin gündemini yaşayanların lehine değiştirebiliyorsa o şehrin göz kulağıysa o şehirde insanlar neler olup bittiğinden birinci elden haberdar olabiliyorsa tarafsızca,  o şehirde yaşamak mutluluktur.

Bir şehrin ortasından nehir geçiyorsa, ve parklarında çimlerine basılıyorsa insanlar otoparkçılarıyla dalaşmıyorsa mesela…Yaşayın gitsin sonsuza dek o şehirde…

Önceki ve Sonraki Yazılar