M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Hangi MHP?

Necip Fazıl Kısakürek de desteklemişti MHP’yi…

“MHP'nin lideri Alparslan Türkeş, 1977 seçimi eşiğinde nefsinin ve partisinin hesabını şöylece vermek mevkiindedir” diye başlayan ‘Türk milletine beyanname’nin ardından…

Necip Fazıl da bir beyanname yayınlayarak “Yeni Türk neslinin maya çanağı olmak ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım” demişti.

Necip Fazıl’daki bu coşkunun nedeni Türkeş’in ifadelerinde gizli.

Türkeş o beyannamede bakın nelerin altını çiziyor:

“1-Alparslan Türkeş, yatalak bir idareye karşı, fikirsiz bir hareket saydığı 1960 ihtilâline, başta, sırf bir fikir yönü vermek ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin ihtilâli sömürmesine mâni olmak için katılmış fakat bu gidiş önlenemeyince uzak kalmış, Türk Milleti ve tarihinin ihtilâl kadrosuna biçtiği suçluluk dairesinin dışında kalmayı ve ibrasına nail olmayı şart bilmiştir.

2-Alparslan Türkeş ve Parti'sinin dünya görüşü, ruhî muhtevaya bağlı milliyetçilik olarak metbûluğu (bağlı olunan) ruha ve tabiiliği milliyete veren bir anlayış içinde tek kelimeyle İslâm imanıdır.

3-Alparaslan Türkeş ve Partisi, milliyetçiliği, içi kevserle dolu bir kâse şeklinde görür, ana kıymeti kâsede değil, kevserde bulur ve o kevserin nûrunu ışıldattığı nispette kâseye değer verir.

4-Alparslan Türkeş ve Partisi, bugün en keskin bunalımını yaşayan insanlığa yol gösterici istikamet oklarını, Kâinatın Efendisi'nce getirilmiş ruh ve ahlâk ölçüleri olarak ilân eder ve tasarılarını, hasretlerini, her şeyini bu inanç mihrakında toplar.

5-Dostluk ve düşmanlık kutuplarımızı tâyinde kıstaslarımız şudur ki: Ferd, zümre, sınıf ve makam olarak her kim ve her ne olursa olsun, Hakk'ın düşmanları düşmanımız, Hakk'ın dostları dostumuzdur."

İşte budur…

Böylesine bir taahhüdü ortaya koyan parti lideri, Necip Fazıl’a bile ‘ben de oradayım’ diyerek reyini açık ettirebilir.

Necip Fazıl, bu tercihinden ve verdiği bu istikametten dolayı kınanmaz.

Alparslan Türkeş’in bu beyannamesi, bugün yayınlansa yine ‘geçer’ akçedir…

Fakat üzerinden hayli zaman geçmiş, çok sular akmıştır…

Bugün MHP’ye baraj sorunu yaşatanlar, partiyi bulunduğu merkezden hiç olmadık yerlere taşıyanlardan başkası değildir.

Yoksa Alparslan Türkeş’in beyannamesindeki MHP, hepimizin gönlündeki MHP’dir…

2002’de Meclis’e gönderilen MHP, bu verilerden yola çıkarak gönderilmiş, fakat tabanında bile büyük hayal kırıklıklarına neden olmuştur.

Alparslan Türkeş’in MHP’siyle genel olarak hiçbir sorunu olamaz bu ülke insanının…

Umarım MHP barajı aşar ve TBMM’de yer alır…

Devlet Bahçeli’den de isteğimiz, MHP’yi bulunması gereken yere yeniden taşımasıdır.

MHP’nin başında bugün Alparslan Türkeş olsa ve yukarıdaki beyannameyi yayınlasa, tıpkı Necip Fazıl gibi “Türk neslinin maya çanağı olmak ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım” diyerek orada oluruz…

Fakat bu ehliyet maalesef şu an MHP’de görünmüyor.

“Birçok Türkiyeli aydının BDP öncülüğünde bağımsız adayları içine alarak Emek Demokrasi Ve Özgürlük Blok'unu, vicdanı olan herkesi destek vermeye, yaygın iftira ve karalama kampanyalarına karşı uygulamaya davet ediyorum” diyen Nuray Mert’e sahip çıkıyor Bahçeli…

“Hakk'ın düşmanları düşmanımız, Hakk'ın dostları dostumuzdur” düsturunu birinin ona hatırlatması gerekiyor…

Necip Fazıl’ın beyannamesinin son sözleri son sözümüz olsun:

İçi alev alev Müslüman, dışı pırıl pırıl Türk ve içi dışına hâkim, dışı içine köle, yeni Türk neslinin maya çanağı olmak ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım.

Allah'ın inayeti ve Resûlünün ruhaniyeti bu yoldakilerin üzerinde olsun!..

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.