Halkın tercihi bu liste mi?

Günlerdir merakla beklenen milletvekili aday listeleri nihayet açıklandı.  Çok şeyler yazıldı ve çizildi. Bundan sonra da yazılıp çizilecek. Ta ki 12 Haziran akşamına kadar bu konu konuşulacak ve 13 Haziran’da ise gündem yeniden değişecek.

 

Her konuşmasında; “halkım ne derse o olacak” diyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hazırladığı ve karar verdiği Konya Milletvekili Aday Listesine baktığımızda; sürekli olarak ifade ettiği şekilde halkı hiç de öyle ciddiye falan aldığını göremiyoruz. Sen kalk, binlerce teşkilat mensubunu temayül yoklaması için Konya’ya taşı… Genel Merkez görevlilerine anket yaptır, netice olarak da anket ve temayül sonuçlarını hiç dikkate alma.

 

Allah aşkına, Yüksek Seçim Kurulu’na verilen listeye bir bakın hele. Temayül ile yakından veya uzaktan hiç alâkası var mı?  Temayülde ilk üç sırayı alanların isimlerini bir hatırlayalım hele. Kim vardı ilk üç sırada?

 

1. Recep Konuk,  2. Latif Selvi, 3. Ziya Özboyacı.

 

Konya Aday listesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ilk sırada yer alması en isabetli karar olmuştur. Ya sonrası? Evet, sonrası; Konya kamuoyu tarafından şaşkınlığa neden olmuştur. Bu listeden sonra söylenecek çok şey vardır. Bu liste, AK Parti’ye oy verenlerin vicdanını yaralamıştır. Ve öyle zannediyorum ki bu listenin mahiyeti 12 Haziran’da yapılacak seçim sonuçlarına da etki edecektir.

 

Konya’da iktidar partisinin çıkardığı listeden sonra kartlar yeniden karılacak ve oyun yeniden başlayacaktır.

 

En son yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde aynı hatayı yapan AK Parti Genel Merkezi’nin, bu seçimde de halkın ve teşkilatının temayülüne rağmen böyle bir liste ile seçime gidiyor olması bana göre “kendi ayağına kurşun sıkması” anlamı taşımaktadır.

Eğer Türkiye genelindeki aday listeleri de Konya’daki gibi emrivaki ile hazırlandı ise bunun sonucu mutlaka sandığa da yansıyacaktır.

 

Listelerin açıklandığı günün akşamında televizyon kanallarında, yorumcuların listeler hakkındaki yorumlarını dikkatlice izledim. AK Parti’yi izleyen ve görüşlerine itibar ettiğim birçok yorumcu ile bir konuda aynı fikirdeyiz. O konu da şudur: “Sanki AK Parti, daha fazla oy almak istemiyor.” Evet, bu listelerin anlamından çıkardığımız en önemli sonuç buydu.

 

Şimdi gelin hep birlikte AK Parti Konya’dan kaç milletvekili çıkarır, kısa bir değerlendirme yapalım, bu bilgiler ışığı altında herkes kendi yorumunu yapsın.

           

Konya’da 2007 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet halk partisi 82.028 oyla bir milletvekili çıkarmış. Demokrat Parti 59.645 oy almış ama Türkiye genelinde partinin aldığı oy oranıyla baraja takıldığı için milletvekili çıkaramamış.  Milliyetçi Hareket Partisi 130.692 oy alarak iki milletvekili çıkarmış. Gece geç saatlere kadar gelen neticeler doğrultusunda da üçüncü milletvekili gelmiş gitmiş.  Yanılmıyorsam (tam hatırlamamakla birlikte 700-1000 arası bir oy) az bir farkla üçüncü milletvekilini AK Parti’ye kaptırmış. AK Parti de 655.376 oy alarak 13 milletvekili çıkarmış.

 

Özellikle Konya yöresinde çiftçi üzerinde son derece etkili bir isim olan Sayın Recep Konuk AK Parti’ye milletvekili aday adayı olur olmaz zaten kan  ağlayan çiftçi ve köylünün beklentisi yükselmiş, AK Parti’ye oy vermeme kararı alan seçmenler bile sırf Recep Konuk isminden dolayı artık oy vereceklerini söylemeye başlamışlar.  Hatta “Artık Tarım Bakanı Konya’dan çıkacak”  şeklinde duygularını ve öngörülerini seslendirmeye başlamışlardı. Yapılan temayül yoklamasında en yakın rakibine beş yüzden fazla fark atarak teşkilat mensubunun oyunu alarak birinci çıkmış. 

 

Şimdi soru şu: AK Parti’nin açıkladığı bu listeden sonra Recep Konuk’un 2007 seçimlerinde aday olduğu Demokrat Parti’nin almış olduğu 59 bin 692 adet oyun kaç tanesi AK Parti’ye gider?

 

Bence bu oyların bir tanesi bile AK Parti’ye gitmeyeceği gibi üstelik artan bir oranda başka partilere gideceğini söylemenin kâhinlik olmadığını hep birlikte göreceğiz.

           

 “Konya’da halkın temayülünü dikkate almadan hazırlanmış olan bu liste ile seçime giden AK Parti ne yapar?”bu sorunun cevabını aramaya çalışalım. Özellikle Seydişehir’den iki dönemdir milletvekili olan ve geçmiş dönemden sadece dört milletvekilinin tekrar aday gösterildiği listede 3. defadır (11.sıra) aday gösterilen Sayın Harun Tüfekçi tekrar seçilebilir mi?

 

9 yıllık görev süresinin 2 dönemi boyunca zaten AK Parti’ye gönül vermiş Seydişehir seçmen tabanında bir rahatsızlık vardı. Temayüle uyulmadan hazırlanan Aday Listelerinin açıklanması ile ikinci bir rahatsızlık meydana getirildi. Belediye seçimlerinde tabanının bir kısmını küstüren AK Parti, bu seçimde de bu küskün tabanın kucağına bir ateş topu daha atmıştır. Ben tahmin yapmaktan imtina ediyorum. Gelin tahmini siz yapın.

Açıklanan bu listeden dolayı Konya’da oluşan küskünler ne kadar milletvekili çıkarılacağı konusunda asıl kararı veren merci olacaktır.

 

Küskünler sadece Seydişehir’i değil, şimdi artık tüm Konya’yı etki alanına alacaklardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum