Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Hakeme meydan okuyan Konyaspor

 

Konyaspor, Balıkesir maçına hiç beklemediğim şekilde başladı. İki nedenle şaşırdım. İlki, kadro dizilişi. Aykut Kocaman, Ömer Ali sağ bek oynadığında ısrarla dile getirdiğim orta saha hamlesini yaptı. Fucs’u sağ beke koyup orta sahadaki üçlüyü bozdu ve Ömer Ali’yi Kabze’nin hemen arkasına yerleştirdi. Gizlemeye gerek yok, resmen bayıldım bu hamleye.

Orta sahayı ve gol bölgesini psikolojik olarak çok güçlendiren bu diziliş oyuna da yansıdı. Djalma, Kabze, Ömer Ali ve Torje dörtlüsü Balıkesir’i kendi sahasına hapsetti. Savunma hattının da öne kurulması Balıkesir’i 40 metrelik alanda kıpırdayamaz hale getirdi.

Tek sorun ceza sahasına topu sokamamak oldu. Aykut Kocaman özellikle Torje’ye çok kızdı. Basit top kayıpları ile son pasları yapamayıp rakibe kontra şansı vermesi ilk yarının belki de en kötüsü olmasına neden oldu. Ömer Ali’nin devrenin sonlarına doğru net pozisyonda iki kez beceriksizliğin zirvesine çıkması da Balıkesir’e giden binlerce Konyalıya saç baş yoldurdu.

Konyaspor’un belki de 2-0 öne geçmesini, bir de üstüne rakibin 10 kişi kalmasını engelleyen asıl faktör ise hakem ekibi oldu. Hakemlerle ilgili yazmayı hiç sevmem ama bu kadar da olmaz. Kale arkasındaki hakem iki pozisyonda elle oynamaya penaltı uyarısı yapamadı.  Barış Şimşek de Gökhan Ünal’ın tekmesine kırmızı vermeye korktu.

Bunun dışında Konyaspor rakibine “ben bu ligin takımıyım, sen kümeye git” mesajını çok net verdi.

İkinci yarı daha temkinli oynadı Konyaspor. 65’ten sonra yine hakimiyeti eline aldı ancak hakemi geçemedi. Maalesef yine hakem Barış Şimşek denen hakem çakması, Balıkesir’in gol yememesi için her şeyi yaptı. İlk yarıdaki pozisyonlara nazaran daha net bir elle oynamada, 73. Dakikada utanmadan kollarını çapraz yapıp “hiçbir şey yok” dedi. 

Ama 5-0 olacak maçta en azından puan açısından hak yerini buldu. 78’de Uğur İnceman golü atınca milyonlarca Konyalı rahatladı. Bu gol resmen hakeme meydan okumaydı.

Ben maçtan önce beraberliğe razıydım. Ama bu baskılı, bol pozisyonlu güzel oyunda, bir de üç net penaltı verilmeyince maç golsüz bitse bir hafta keyfim kaçardı.

Konyaspor, Sivas maçını da kazanırsa Aykut Kocaman’ı tebrik edip “düşmemeye oynuyoruz” diyen Başkan Ahmet Şan’ı size havale edeceğim.

Şimdi 12 deplasman maçı sonrası gelen bu güzel galibiyetin keyfini çıkarma zamanı.  

Önceki ve Sonraki Yazılar