Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Güzellik dini

Yüce Allah Yarattığı her şeyi güzel yaratandır. (32/7) Allah güzeldir, güzeli sever. O, her şeyin en iyi ve güzelinin yapılmasını ister. Allah'ın sana yaptığı iyilik gibi, sen de iyilik yap. (28/77) İyilik-güzellik ederseniz kendinize etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz o da kendinizedir. (17/7)

Buna göre,insanları hakikate davet mi edeceksin, onu en güzel şekilde yapacaksın. İnsanlarla güzel güzel konuşun. (2/83) Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır; onlarla en güzel şekilde tartış. (16/125)

İnfak mı edeceksin, en güzel şekilde bunu yapacaksın. Verdiğin karz-ı hasen olacak. En güzelinden, en helalinden, en sevdiğinden, güzellikle vereceksin.

İslam düşmanlarına tavır mı koyacaksın, onu da en güzel şekilde yapacaksın: Müşriklerin söylediklerine sabret, yanlarından güzellikle ayrıl. (73/10) Kıyamet günü şüphesiz gelecektir. O halde yumuşak ve iyi davran. (15/85) Güzel güzel sabret. (70/5)

Sabır mı edeceksin, en güzel şekilde sabretmelisin. İçerisinde sitem, şikayet ve sızlanma olmayan sabr-ı cemille. Hz. Yakub’un, Hz. Eyyub’un sabrıyla sabredeceksin.

Hayvan mı keseceksin, güzellikle kesmelisin. Yüce Allah, her şeye iyilik ve güzellik yazdı. Eziyet etmeden, en keskin bıçakla ve en kestirme yoldan. Keseceğin hayvan rahatsız olacaksa, gözünün önünde bıçak bile bilemeyeceksin. Hayvanı keseceğin yere eziyet ederek götürmeyeceksin, sıkıca bağlayıp, en kısa zamanda kesip bitireceksin.

Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kurduğun aile yuvasını, bu ölçüler çerçevesinde güzellikle sürdüreceksin. Tüm çareler tükendiğinde, aile yuvasını sonlandırmak zorunda kaldığında yine güzellikle onu sonlandıracaksın. Çareler tükendiğinde o kadınlara güzellikle yol verin/boşayın… (33/49) Hısımken hasım olmayacaksın. Katıp karıştığın, akraba olduğun karşı tarafa haksızlık etmeyeceksin. Zira aile yuvası sona erse bile, akrabalık tamamen sona ermeyecektir. Sözgelimi boşadığın kadın, hala çocuklarının annesi olmaya devam edecektir. Aynı şekilde onun annesi/kayınvaliden sana ebedî haram olmaya devam edecektir. Yine boşadığın kadın, babana ebedî olarak haram olmaya devam edecektir. Yine o kadın, senin din kardeşin olmaya devam edecektir. Onun için güzellikle boşayacaksın.

Kısaca bir Müslüman olarak sen, her konuda iyilik ve güzelliklerin adamı olmaya bakacaksın ve sürekli dua edeceksin: Rabbimiz, bize dünyada iyilik ve güzellikler ver, bize ahirette iyilik ve güzellikler ver. Bizi cehennem azabından koru!

Peki, şimdi soralım kendi kendimize: Ne kadar iyi-güzel müslümanız?

Davet vazifemizi hakkıyla ne kadar güzel yapıyoruz?

Sıkıntılara, en güzel bir sabırla katlanabiliyor muyuz?

Evliliklerinin ilk yıllarında, hatta ilk aylarında boşanmak için mahkeme kapılarında bekleyenler, ne kadar güzellikle boşanma işini gerçekleştirebiliyorlar?

İyilik-güzellik dininin temsilcileri olarak bu dini ne kadar temsil edebiliyoruz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.