Gurbet kuşu turnalar ve bir anı

Turnam nerden gelin / Şam’dan Maraştan

         Kanadın ıslanmış /  yağmurdan yaştan...

         Bu Bozlak türünde yakılmış bir türküdür. Öykünün kaynağı Turnalara aittir. Bunların anısına söylenegelmiş çok tevatür söylentiler vardır... Bu duygusal hayvanlar gurbet ehlidir. Tanrı aşığıdır. Dillerinden düşmeyen tek bir kelamı vardır. O da “Hak Hak Hak”  şeklinde tezahür eder.

        Turna Kuşlarının hangi sebeple olursa olsun, eşini kaybettiğinde yedi yıl çiftleşmedikleri söylenir. Şarkılara konu olmuştur. Turnalar uçun, Yayladan geçin, Yârimi seçin türküsü dillere destan Bestekâr Saadettin Kaynak’ın Hicaz makamında bestelenmiş şaheserlerindendir.

        Konya millilerini günümüzde yaşatan, eski ustalarından aldığı destur üzerine Konya Mızrabını ustaca vuran Kanuni ve Udi ve de Saz üstadı Kemal Pekçağlar ve ekip arkadaşlarından Saz da Muharrem Ezder ile Yasin Bağcı ve de icracı Udi Ali Korkal ile ritimde kaşık üstadı okuyucu Saim Kayhan’ın oluşturduğu Müzikal gurubun haftalık toplantılarında seslendirdikleri daha doğrusu icra eyledikleri bir Turnalar Türküsü daha vardır ki, dinlemeye değer doğrusu... İnsanın ciğerinde yağ ruhunda stres bırakmaz.

        Ekibin mızrap vuruşlarından çıkan o ses, Türkünün içeriğinde saklı o efsanevi ezgi ve güftenin mükemmel oluşumu ile kucaklaştıkca, dinleyenlerin beyinlerinde oluşan keyfi tarif etmek mümkün değildir.

        Ellerine dillerine sağlık.. Hepsi de efsanevi birer pırlanta gibiler.

        Bu gün bana ayrılan bu köşenin müsadesi nisbetinde bu Turnalar Türküsünün tam metnini sunmakla yetineceğim. Nasip olursa haftaya başlıktaki Turna Kuşlarına ait çok enteresan bir anımız var. Onu bekleyiniz...

                                                       T U R N A L A R

İki turnam gördüm aklı kareli

Birini bildim de biri nereli...

Turnalar heyyy.

O da benim gibi bahtı kareli

Allı turnam gel halime bak benim.

Bir aşk değdi ciğerime vah benim.

Allı turnam ne gezersin havada

Eşin bekler arar seni yuvada

Turnalar heyy..

Kendin gurbet elde gönül sılada

 -nakarat...

İki turna gördüm gökte süzülmüş

Kelleleri birbirinden düzülmüş.

Turnalar heyy.

Alnımıza  kara  yazı  yazılmış..

 -nakarat...

Eylen turnam eylen haber sorayım

Kanadın altına nağme koyayım.

Turnalar heyy.

Gurbet elden haberini alayım

-nakarat.

                 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.