Güney Kore’deki Choi skandalı

Güney Kore’deki Choi skandalı

Muhalefet partisi, Devlet Başkanı Park'ın dokunulmazlığının garantisi olmadığını söyledi

Güney Kore'de ana muhalefetteki Demokrat Parti, Devlet Başkanı Park Guen-hye'ni "güvenliğinin tehdit altında olabileceği" konusunda uyardı.

Demokrat Parti Grup Başkanı Woo Sang-ho, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasının ardından zor günler geçiren Park'ın dokunulmazlığının garantisi olmadığını belirtti.

Woo, "Eğer bu durum devam ederse, görev süresi dolduktan sonra Park'ın güvenliğini konusunda garanti veremeyiz." dedi.

Ülkedeki üç liberal parti devlet başkanının istifasını isterken Halkın Partisi Grup Başkanı Park Jie-won da Park Guen-hye'i "karşı saldırıya" geçmekle suçladı.

Park, "Devlet Başkanlığı ofisi ve iktidardaki Saenuri Partisi, durumdan kurtulmak için zaman kazanmaya çalışıyor." diye konuştu.

Başkent Seul'de hafta sonu Park'ın istifasını isteyen on binlerce kişi gösteri düzenlemiş, gösteriye üç muhalefet partisi de destek vermişti.

Savcılık, arkadaşı Choi Soon-sil'in devlet işlerini yönlendirmesine göz yumduğuna ilişkin iddialar üzerine Devlet Başkanı Park'ı yüz yüze sorgulamak konusunda kararlı olduklarını açıklamış, Park da sorgulama öncesinde bir avukat atamıştı.

Soruşturmanın yapılması halinde Park, ülkenin görevi başındayken savcılar tarafından sorgulanan ilk devlet başkanı olacak.

Geçmişte Rus Çarı'na siyasi meselelerde fikir veren ve doğaüstü güçlere sahip olduğunu iddia eden Grigori Rasputin'e benzetilen Choi'nin devlet başkanının önemli konuşma metinlerini kaleme aldığı ortaya çıkmıştı.

Park'ın eski yardımcılarından siyasi koordinasyondan sorumlu An Chong-bum ve özel işlerinden sorumlu Jeong Ho-seong hakkında, 6 Kasım'da, Choi’un yol açtığı skandal ile bağlantılı olarak yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmaktan soruşturma açılmıştı.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla suçlamasıyla tutuklanan Choi'nin kültürel ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddia ediliyor.

Skandalın, Park'ın Güney Kore'de gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor. Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor.

Güney Kore'de yapılan bir ankete göre Park'a kamuoyu desteği yüzde 5'e kadar düştü.

Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-sil'in konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu, ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.


 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler