Görme engelliler için "okuma cihazı" yaptılar

Görme engelliler için "okuma cihazı" yaptılar

SÜ Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başçiftçi ve araştırma görevlisi Eldem tarafından tasarlanan "Üçüncü Göz" cihazı, görme engellilerin istedikleri metni braille harflerine dönüştürerek okumasını sağlıyor- Başçift

KONYA (AA) - ENGİN ÖZEKİNCİ - Konya'da Selçuk Üniversitesi (SÜ) akademisyenleri tarafından, görme engellilerin istedikleri metni braille harflerine dönüştürerek okumasını sağlayan "Üçüncü Göz" cihazı tasarlandı.

SÜ Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Başçiftçi ve araştırma görevlisi Ayşe Eldem tarafından tasarlanan cihaz, görme engellilere kolaylık sağlayacak.

Tamamen yerli üretim olan ve yapımı 2 yıl süren cihaz üzerindeki küçük tarayıcıyla, okunmak istenen belge, bluetooth, Wi-Fi veya USB ile bilgisayara aktarılıyor. Daha sonra karakter tanıma programı, taranan metni braille harflerine çevirerek cihaza geri gönderiyor.

Dönüştürülmüş halde gelen metin, üzerindeki "hücre" olarak ifade edilen 96 braille karakteri sayesinde okunuyor. Metinleri sesli olarak da okuyabilen taşınabilir özellikteki cihazın şarjı 2 saati buluyor.

Başçiftçi, AA muhabirine, böyle bir çalışma yapma fikrinin görme engelliler için görevlendirildiği bir sınavda aklına geldiğini söyledi.

Engellilerin eşit şartlarda sınava girebilmesi için bir cihaz yapmaya karar verdiğini anlatan Başçiftçi, "Bu düşüncemi aynı zamanda öğrencim olan Ayşe Eldem ile paylaştım. Birlikte çalışmaya başladık. Projeyi bir doktora tezi olarak hazırladık. Bunun için TÜBİTAK ve üniversitemizin Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünden maddi destek aldık." diye konuştu.

- "Görme engellilerin başkasına bağımlılığı azalacak"

Türkiye'de bu özelliklerde yerli cihaz bulunmadığını anlatan Başçiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu cihazın benzerleri ithal edilmekte ancak hem özellik olarak geri hem de maliyeti çok yüksek. Prototipini yaptığımız 'Üçüncü Göz' yerli üretim olarak bu ithalatı bitirecektir. Patentini de almak için başvurduk. İnşallah önümüzdeki günlerde alacağız. Bu çalışmamız görme engellilerin başkalarına bağımlılığını azaltacak. Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve üniversitelerin çeşitli birimlerinde de kullanılabileceğini düşünüyoruz."

- "Farklı dillerde de kullanılabilecek"

Başçiftçi, şu anda sadece Türkçe seslendirme yapan cihazın ileride farklı dillerde de kullanılabileceğini, bunu geliştirip yurt dışına satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Eldem de görme engellilerin başkalarına bağımlı olmasından dolayı zaman zaman belli sorunların ortaya çıktığını ifade etti. Bu nedenle böyle bir cihazı tasarlamaktan gurur duyduklarını vurgulayan Eldem, prototipi daha da geliştirmek istediklerini bildirdi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :