M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Gökhan Darılmaz’ın cevapları ve yeni sorular

Cuma günü ‘Sağlıkta neler oluyor’ diye sormuştum. Bir sorup bin ah işitmek, dedikleri bu olsa gerek... Konya’yı bir kenara bırakın Türkiye’nin dört bir yanından, yolu Konya’dan geçmiş pek çok isimden telefon ve elektronik posta aldım... O zaman da söylediğim gibi maksadımız ‘bağcıyı dövmek’ değil. Bağcının dövülmesi de gerekiyorsa, bunu ilgili makamlar mevzuatın gerektirdiği şekilde yapacak.

***

Cuma günü, yazının ardından Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Gökhan Darılmaz aradı...  Sorularımıza cevaplar verdi...

-2011’de ‘Yılın Doktoru’ seçilen Dr. A. Y’nin, geçtiğimiz ay Karaman’a görevlendirilip görevlendirilmediğini, görevlendirildiyse ‘gerekçesini’ sormuştum.

-Görevlendirme yapılmış. Karaman’a, ihtiyaçtan dolayı Konya’dan her ay bir çocuk doktoru gidiyormuş. Görevlendirilmede de doktorların ‘puanları’ dikkate alınıyor, en az puanlıdan en yükseğe doğru, sırası gelen gönderiliyormuş. Sıra Dr. A.Y’ye gelmiş. İlçelere de zaman zaman ihtiyaçtan dolayı bu şekilde görevlendirmeler yapılıyormuş.

-Bildiğim kadarıyla A.Y. Bey, 15 yıllık doktor. Sıra, gerçekten ona gelmişse ne diyebiliriz ki. Fakat 15 yıllık bir doktorun kaç puanda olması gerektiği ve kaç puanda olduğuyla ilgili kişisel meraklarım da oluşmadı değil.

***

-Yanık Tedavi Merkezi çalışmalarının durdurulup durdurulmadığını sormuştum.

-Dr. Gökhan Darılmaz, genel cerrah olduğunu belirterek, Konya’ya en büyük iyiliklerinden birinin de Yanık Tedavi Merkezi kurmak olduğunu söyledi. Beyhekim Devlet Hastanesi’ne bir ‘yanık odası’ kurulmuş. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulması planlanan Yanık Tedavi Merkezi’nin de çalışmaları durdurulmamış. 7. kat ‘yanık ünitesine’ daha uygun olacağı için yeri değiştirilmiş.

2008’den bu yana merkezin neden kurulamadığını sorduğumda ise 2 aydır genel sekreterlik makamında bulunduğunu belirtti.

-Yani bizim, yanık tedavi merkezinin en az 6 yıldır neden Konya’ya kazandırılmadığıyla ilgili sorumuz, varsa bir muhatabınca cevaplandırılabilir. Meram Araştırma’ya kurulacağı söylenen merkezi de takibimize aldık.

***

-Kamu Hastaneleri Birliği’nin bodrum katındaki 7 uzmanın ne iş yaptığını, neden görev verilmediğini sormuştum.

-Gökhan Bey, ilk başta bu uzmanların ‘uzmanlıklarını’ anlamaya çalışmış. “Mobbing yok, istifaları istenmedi, yeteneklerini anlamaya çalışıyorum” , “Hepsine görev verdik. 2 seneye kadar görevlerine devam edecekler” diyor. 28 uzman kadrosu olduğunu, aslında 15 uzmanın yeterli olacağını falan da söyledi.

- Gökhan Bey, bu 7 uzmana görev verdiklerini belirtiyor ama Cuma günü yazımın ardından 7 kişiden sadece 2’sine bir görevlendirme yapıldığını, diğerlerinin yine boşta olduğunu öğrendim. Mobbing yoksa ve istifaları istenmemişse bu 7 uzmanın da pozisyonlarını takip etmeye devam edeceğim. Gökhan Bey samimi ise, bu arkadaşların hak kaybına uğramaması için ya yollarını açacak ya da görev verecek. 7 kişiden biri mağdur edilirse, Sayın Darılmaz’ın samimiyetinden şüphe duyarım.

***

Cuma namazı öncesi aradığı için Gökhan Bey’le konuşmamızı daha fazla uzatamadık. Dolayısıyla “Konya Numune Hastanesi’nin kantin ihalesi nasıl sonuçlanmıştır? İhaleye fesat karıştırıldığı iddiaları bulunmaktadır. Bu iddialarla ilgili Kamu Hastaneleri Birliği herhangi bir işlem uygulamış mıdır?” sorusu cevapsız kaldı.

Bu arada, Gökhan Bey, “Ben Konya için lüzumlu birisiyim” diyerek kendisine ve yaptığı çalışmalara derin anlamlar da yükledi.  Şüphesiz, her hizmetten dolayı hizmet sahiplerine müteşekkiriz. Yine de ben bu sağlık sistemini anlayabilmiş değilim.

Mesela, Mehmet Bekerecioğlu döneminde Dr. Gökhan Darılmaz’la ilgili ‘disiplin soruşturması’ yürüten Mali Hizmetler Başkanı H. Y.’nin, Darılmaz tarafından görevden alınmasını nasıl yorumlayacağız? Bu disiplin soruşturmasının mahiyetine girmiyorum bile!

Hakkında soruşturma yürütülen birisinin hiddetine karşı, kendine gelen talimatları uygulayan yönetici ya da memurların sonraki dönemde ‘hırpalanması’, hangi lüzumla açıklanabilir?

Görüldüğü üzere; sorular bitmiyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum