Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

GERÇEK KONYASPOR’A DOĞRU

Kasımpaşa maçından önce ÜNTV ve Selçuk Üniversitesi’nde habercilik eğitimi almış başarılı gazetecilerden Hürriyet Spor Muhabiri Aydın Ağuş ile konuştuk. Konyaspor maçını İstanbul’da takip etti. Herkes gibi o da Konyaspor’un futbolunun çok sıkıcı olduğu görüşündeydi. Ancak son iki haftaki istatistiklerinin de garip olduğunu belirtti.

Göztepe maçında 10 kişilik rakibe pozisyon bulamayan bir takımdan Kayseri maçında en iyi hücum istatistiği olan takımlar arasına giren Konyaspor’a hızlı bir geçiş... Haklıydı ama Aykut Kocaman’ın oyun düzeninin tam oturmadığı konusunda da mutabık kaldık.

Kasımpaşa maçında hangi Konyaspor’u göreceğimiz çok önemliydi. Maçın başından itibaren Konyaspor’un o beklenen düzenini iyiden iyiye hissettiren bir futbol oynadılar. Kayseri maçındaki iç saha Konyaspor’unun dış saha versiyonu, savunmayı daha önceleyen, topu ayağında tutan, iyi boşluk kovalayan ve kontra fırsatlarını iyi değerlendiren bir Konyaspor olmalıydı.

Tam da beklediğim gibi bir Konyaspor izledim ilk yarıda. Ömer Ali, Miloseviç, Shengelia ve Faruk Miya dörtlüsü en uyumlu maçlarını oynadılar. Araya atılan toplar ve rakibe önde yapılan baskı arka arkaya goller getirdi. Tam da Aykut Hoca’nın istediği gibi orta saha oyuncularının gole katkısının çok yüksek olduğu bir ilk yarıydı.

Fakat benim görüşüme göre bu performansın ortaya çıkmasında Bajic’in sahada olmamasının çok büyük etkisi vardı. Kötü futboluyla hem etkisiz kalıyor hem de arkadaşlarının ceza sahasına yaklaşmasının önüne geçiyordu. Hoca’nın onu kenara alması hem onun moralinin düzelmesi hem de süper dörtlünün ortaya çıkması açısından çok verimli oldu. Üç golün ardından gelen Kasımpaşa golü Serkan’ın nazarlığından öte bir anlam ifade etmiyordu.

İkinci yarı Konyaspor’un enerjisini verimli kullanarak skoru koruması, kontralarla rakibi dengesiz yakalaması çok olasıydı. Konyaspor’dan beklenen her şeyin gerçekleştiği bir maç izledik. Yine bir kontra sonrası gelen penaltı ve Miya’nın golü, sürekli “kardeşim rahat bir maç izleyemiyoruz” diyen taraftar kitlesine cevap gibiydi. Maçın kalan bölümü çok keyifli geçti. Kasımpaşa Quresma değil Messi’yi alsa sonuç değişmezdi. Çünkü sağlam bir Konyaspor vardı sahada.

Sezon başından beri Konyaspor’a kızanlara hep “6-7 hafta bekleyin. Düzelmezse beraber kızalım” dedim. Bence gerçek “Aykut Kocaman Konyaspor”u kendini gösterdi ve artık bu düzeyin çok altına düşeceğini sanmıyorum. Keyfi çıkarılacak bir hafta oldu.

 

İnşallah beni yanıltmazlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar