Genel Müdür Uçan’dan flamingolarla ilgili iddialara cevap! Konya'dan gelen temiz su için uyarılarımızı yaptık

Genel Müdür Uçan’dan flamingolarla ilgili iddialara cevap! Konya'dan gelen temiz su için uyarılarımızı yaptık

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Uçan, Tuz Gölü'ndeki flamingoların susuz kaldığı iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Tüm tedbirlerin alındığını belirten Uçan, "Konya'dan gelen suyun tarımsal amaçlı kesilmemesi için uyarılarımızı yaptık" dedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Tuz Gölü'ndeki yavru flamingoların susuz kalması nedeniyle yaşamlarının tehdit altında olduğu iddialarına yanıt verdi. Uçan, "Geçmişte Konya Kanalı'ndan Tuz Gölü'ne gelen temiz suyun tarımsal amaçlı kesilmesi nedeniyle birtakım flamingo ölümleri gerçekleşmişti. Ekiplerimiz gerekli denetimleri aralıksız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu yıl olumsuzluk yaşanmaması için Bakanlığımız, tüm hizmet birimleriyle gerekli tedbiri almıştır" açıklamasında bulundu.

TUZ GÖLÜ'NDE YAVRU FLAMİNGO ÖLÜMLERİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde bulunan Tuz Gölü'nde geçen yıl yaşanan yavru flamingo ölümlerinin bu yıl da susuzluk kaynaklı tekrarlamaya başlaması iddiası üzerine Bakanlıktaki makamında açıklama yaptı.

"BU YIL FLAMİNGO YAVRUSU SAYISINDA CİDDİ DERECEDE ARTIŞ GÖZLENMİŞTİR"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Tuz Gölü'ndeki üreme kolonilerinin korunmasına yönelik her yıl düzenli olarak çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Genel Müdür Uçan, gölü besleyen kanalda su azlığı yaşandığını ve buna bağlı olarak yavru flamingoların susuz kaldığını belirterek, "Geçmişte Konya Kanalı'ndan Tuz Gölü'ne gelen temiz suyun tarımsal amaçlı kesilmesi nedeniyle birtakım flamingo ölümleri gerçekleşmişti. Bakanlığımız tarafından alınan önlemlerle birlikte bu yıl flamingo yavrusu sayısında ciddi derecede artış gözlenmiştir. Mevsim normalleri gereği gölü besleyen kanalda su azlığı yaşanmaktadır. Bu da flamingo yavrularının yuvalandığı, gölün kenarındaki su birikintilerinde suyun azalmasına, dolayısıyla yavruların susuz kalmasına neden olmaktadır" dedi.

"KONYA KANALI'NDAN GELEN SUYUN KESİLMEMESİ İÇİN GEREKLİ UYARILAR YAPILMIŞTIR"

Konu hakkında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına tedbirlerin alındığını vurgulayan Genel Müdür Uçan, yavru flamingoların ölmemesi için duyarlı olunması çağrısında bulunarak, "Bakanlığımızca suyun artırılması ve su kaynaklarının göle ulaşmasıyla ilgili her türlü önlemler titizlikle alınmaktadır. Konya Kanalı'ndan gelen suyun önünü, sıcak mevsimlerde tarımsal amaçlı sulamalar için izinsiz bir şekilde kesilmemesi için Bakanlığımız ve ilgili bakanlıklar, kurumlar ve belediyelere gerekli uyarılar yapılmıştır. Ancak, bu denetimlerimiz içerisinde her türlü tedbirleri almaktayız. Ayrıca ekiplerimiz gerekli denetimleri aralıksız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu yıl olumsuzluk yaşanmaması için Bakanlığımız, tüm hizmet birimleriyle gerekli tedbiri almıştır. Bu bağlamda gerek bölge halkı, gerek ilgili kurumlar, gerekse STK'ların bu konuda daha duyarlı olması ve bölgenin ekosisteminin devamlılığı için üzerine düşen görevi yapmasını canı gönülden ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Uçan’dan flamingolarla ilgili iddialara cevap! Konya'dan gelen temiz su için uyarılarımızı yaptık

Genel Müdür Uçan’dan flamingolarla ilgili iddialara cevap! Konya'dan gelen temiz su için uyarılarımızı yaptık

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler