Gaziantep saldırısının düşündürdükleri

Bayramımızı zehir eden Gaziantep saldırısı.

Birilerine göre PKK yaptı, birilerine göre yapmadı, PKK masum.

Bana kalırsa da bu olay PKK'nın kapasitesini aşmaktadır.

Bunun arkasında İran vardır, tetikçi de Suriye dersek daha doğru bir ifade kullanmış oluruz

****.

Türkiye gerçekten çok zor günler geçiriyor.

Biz Tarihçiler değerlendirmelerimizi eskiyle yeni karşılaştırarak yaparız.

Bugün yaşadığımız çok zor günler 1980 öncesinin sıkıntılı günlerinden daha mı karanlık? Ona bakarız.

Kesinlikle hayır. 1980 öncesinde bütün şehirler, mahalleler sokaklar parsellenmişti.

Öğrencilik yıllarımda 2 km uzaktaki Üniversiteden çıkıp evime dönerken korku içerisinde hep yolumu değiştirirdim. Evden, beni okula gönderen annem eve dönünceye kadar beni kapı önünde bekler beş dakikalık gecikmeye bile tahammül edemezdi.

****

Sokaklar ve okul yolları bugünde bazı şehirlerde sıkıntılı, ancak bugünkü durum 1980 öncesiyle mukayese bile edilemez. O yıllarda “Bu durum değişmez Türkiye bir daha toparlanamaz” denirken 11 Eylül'de her yerde kan varken 12 Eylül'de biranda her yer güllük gülistanlık olmuş ise, bugünde daha güzel günler yakındır.

Ne olursa olsun, Türkiye bugünde bu zor günleri aşacak güçtedir.

****

Beşşar Esed denen cani nin PKK'yı güçlendirmek konusundaki ısrarlı politikası devam etse de Türkiye bu beladan kurtulacak bu acılar son bulacaktır. Beşşar Esed ve ezilen Suriye halkının çekeceği acılar, Türkiye’den çok daha fazla olacaktır.

Suriye”nin  bu günkü lideri bunları niye yapmaktadır. Onu bile bilmiyor serseri mayın gibi saldırmayı marifet sayıyor. Ortada paylaşılmayan hiçbir şey yoktur. Sorunlar incir çekirdeğini doldurmaz.

Eğer olaylara tarihten aldığımız güçle bakarsak bu sürtüşmenin ne kadar anlamsız olduğu anlaşılacaktır.

****

Önce Uçağımızı düşürdüler sonra  bayramımızı zehrettiler.

Bunun hesabı elbette bir gün sorulacaktır.

Ancak Türk halkıyla Suriye halkı arasında kökleri çok derine inen dostluk devam edecektir etmelidir. Keskin sirke küpüne zarar verirmiş ve öfkeyle kalkan zararla otururmuş Türkiye bu hatayı yapmayacak kadar bu konuda tecrübelidir

****

Son haftalarda yazdıklarım hem bölge için hem de Türkiye için çok önemli konular olduğunu düşünüyorum.

"dağdaki" bir PKK'lının beklentilerini anlamaya çalışıyorum. Anlamakta güçlük çekiyorum. Hiçbir umudu olmayan hatta ne istediğini kendi bile bilemeyen PKK'lı bir gencin öncelikle CHP milletvekilinin kaçırıldıktan sonraki söylediklerinin doğru olmasını diliyorum çünkü PKK kontrolsüz bir gidişattadır

****
Bayramdaki patlamayı değerlendirirken ister Suriye’yi suçlayalım İster İran’ı suçlayalım pek ihtimal vermiyorum ama ister PKK yı suçlayalım Hepsinin amacı aynıdır. Amaçları Türkiye nin engellenemeyen yükselişini durdurmaktır. Olayı Suriye düzenlediyse buradaki amaç Türkiye'ye gözdağı vermektir. Beşşar Esed "siz benim düşmanlarımı destekliyorsunuz ve eğer bunu sürdürürseniz bende bunları yaparım" demektedir.

Peki İran Başrolü oynamış ise; oda bölgede kendisinden başkasını istemiyor Türkiye’nin yükselişinden ve İslam coğrafyasının halkının Türkiye sevgisinden çok rahatsız. Bomba patlatılmasının sebebinin PKK olduğunu düşünürsek ortaya bambaşka bir sonuç çıkıyor. PKK teröristleri "ne başarılı bir eylem yaptık" diye övünürken bu eylemin kendilerine verdiği zararın farkında değillerdir

****


Türkiye zor günlerden geçiyor. Ve bu zor günler bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ancak her 11 Eylülün bir 12 Eylül’ü vardır demek te  istemiyorum çünkü 11 Eylülü bitiren ve bizi 12 Eylüle kavuşturanın kim olduğunu da biliyorum..

Onun içinde her karanlık gecenin bir aydınlık sabahı vardır ve yakındır diyorum… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.