Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Futbolcular utanmaz mı? (2)

 Denizli deplasmanındaki 5-2’lik mağlubiyetten sonra Konyasporlu futbolcuların karakterli olduğunu ancak yenilen 5 golün disiplinsizlik, boşvermişlik ve zaman zaman da düşüncesizlikten kaynaklanan utanmazlık nedeniyle yendiğini söylemiştim. Yazıyı yazdıktan sonra “umarım böyle bir yazıyı tekrar yazmak zorunda kalmam” demiştim. Ama ne yazık ki böyle bir mağlubiyetten sonra, futbolcuların, Gençlerbirliği maçını kazanmak için elinden geleni yapacağını ve rahat bir galibiyet alınacağını düşünmüştüm. Maalesef  düşündüğüm gibi olmadı. Üzülerek, kalitesine ve karakterine fazlasıyla inandığım futbolcular ve teknik heyet için yine kapkara bir yazı yazmak zorunda kalıyorum. Taraftar, neler olduğunu bilmeli.

 

Maçın hakemi Aytekin Durmaz’ın Okan Yılmaz’ın düşürülmesine “devam” deyince Konyaspor’un hakkı yendi. Tamam anladık, ama kendi kalenize attığınız golden sonra Gençlerbirliği kalesine baskı kurdunuz. Direkten toplar döndü. Bunu da anladık. Ancak beraberlik golünü bulmak için futbolcular elinden geleni yapamadı. İkinci gol yendi. Yine maçı çevirmek için tüm şartlar uygundu. 20 bin taraftardan utanmayan futbolcular, elinden geleni yapamadı. “Yapmadı” demiyorum. Çünkü hepsi karakterli futbolcular. Yeterince istekli olmadıkları için yapamadılar.

 

Denizli maçından sonra Aykut Kocaman’ın hiç suçu olmadığını söylemiştim. Çünkü sahaya çıkan futbolcular onun yüzünü kara çıkarmıştı. Ama bu kez önlem almak zorunda olan Kocaman, ilginç bir taktik denemiş. Geçen hafta takımın orta sahada pas yapmasını önleyen Denizlispor, Konyaspor’u rahat yenmişti. Gençlerbirliği de çözmüş Konyaspor’u. Orta sahada baskı kurup (bu onların genel oyun karakteri zaten) top yaptırmadan, sert oynayıp rakibi yıldırmayı beceren Ankara ekibine karşı uygulanan taktiğe bakalım. Bunu Aykut Kocaman söylüyor. “Orta sahada onlarla baş edemeyeceğimizi düşündüğüm için, defanstan forvet bölgesine uzun toplar atıp, orta sahayı geçmek ve baskıdan kurtulmak istedik.” Bu açıklamayı Aykut Kocaman yapıyor. İnanamıyorum. Ne ilginç taktik bu. Maç boyunca, Ömer gibi teknik kapasitesi yüksek olmayan bir defans oyuncusuna kaç tane isabetli uzun top attırabilirsiniz?

 

Konyaspor bu değil. Futbolcuların kötü oynamasına şimdi de Sayın Kocaman’ın garip taktikleri eklendi. Oyuncu hataları maç içerisinde diğerleri tarafından düzeltilebilir. Ama Teknik adam hataları tüm takımı etkiler ve tüm maçı kaybettirir.

 

Tabi buradan yönetime ve Mehmet Baykan’a da seslenmek istiyorum. Çok iyi transferler yapıldı. Takım güçlendi. Yönetim sıkıntı olmadığını söylüyor. Eğer Konyaspor’un aldığı bu sonuçları sadece hakem hatalarına bağlıyorsanız, federasyon seçimlerinden sonra Konyaspor’a daha farklı bakıldığını kabul etmiş olursunuz. Eğer öyleyse “tercih” hatası nedeniyle koskoca bir şehrin canının yanmasına müsaade etmeyin. Eğer Diyarbakır’da da saçma sapan işler olursa bunun hesabını kimse veremez. Sayın Başkan Ahmet Şan ve Sayın Mehmet Baykan, Konyaspor’a bakışın değişip değişmediğini biraz araştırsalar iyi olacak. Eğer hakkımız yenmiyorsa takımla ilgili bazı kararlar almak yeterli olacak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar