Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Futbolcular utanmaz mı?

Konyaspor Denizli deplasmanında bugüne kadar dışarıda oynadığı maçlarda en fazla golü Denizlispor’dan yedi.

Maç başlar başlamaz gelen golü hiç umursamadık. Hava topunda yapılan bir hata telafi edilebilirdi. İşte burada utanma duygusunun Konyasporlu futbolculardan bu maçta  uzak olduğu ortaya çıktı. Çünkü yaklaşık 10 dakika sonra defansımızdaki uzun arkadaşlar ilk golden ders alıp utanacaklarına aynı şekilde bir gol daha yediler. Tesadüfi bir gol takımı biraz umutlandırdı ama gel gör ki bu kez de sevgili kalecimiz Özden rezil bir gol yedi. 3-1 olunca da Denizli deplasmanından alınacak puan umutları suya düştü.

Futbolcular utanmaz mı? başlığını atarken esas olarak ikinci yarıdaki futbolu göz önünde bulundurdum. Devre arasında yaptığı transferlerle kadrosunu güçlendiren iyi takım olduğunu bildiğiniz Konyaspor tel tel döküldü.

İlk yarıda El Saka’yı fazlasıyla aradık. Ömer ile Ümit ikilisinin puana çok fazla ihtiyacı olan takımların baskısında uyumsuzlukları bir kez daha ortaya çıktı. Bu ikiliye, utanmayı unutan Yasin,  Erman Ergin ve Özden de eklenince kale, defans ve orta saha göçmüş oldu.

Erciyes maçında alkış alan Venezuellalı Rivero da utanmayı unutanlar arasındaydı. Zaten yabancı futbolcunun bu umurunda olmuyor.

4. ve 5. goller de evlere şenlikti. Takımda göze batan ve Yeşil Beyazlı renklere layık futbol oynayan 2 isim gördüm. Bunlardan biri Konyaspor’un yeni transferi Kais, diğeri de yüreğiyle oynayan Tayfun Türkmen’di. Kais, Konyaspor camiasına ve yönetimine “ben bu takımda çok iş yaparım” mesajı verdi. Tayfun Türkmen’i ise zaten biliyorsunuz.

Aykut Kocaman’ın bu maçın farklı kaybedilmesinde hiç suçu yok desek yeridir. Çünkü kime güvendiyse utanma duygusunu kaybetti ve görev bölgesinin orta yerine pisletti. Eğer yedikleri her golden sonra biraz utansalar böyle bir futbol ortaya çıkmaz, Konyaspor da rezil olmazdı.

Denizlispor taraftarını da tebrik etmek gerekiyor. Bu arada maçın hakemi Cem Papila, Konyaspor’un ve Denizlispor’un birer penaltısını es geçti. Atılan kayda değer tek golde de Tayfun Türkmen’in yaptığı faulü görmezlikten geldiler.

Türk futbolcusu duygusaldır. Eleştiriden, küfürden ve övgüden çabuk etkilenir. Türk futbolcusu duygusaldır. Çünkü genellikle utanmayı bildiği için ekmeğini yediği şehrin takımını bir kereden fazla rezil etmez. Konyasporlu futbolcular karakterlidir. Sadece bir kez utanmayı unuttular, bundan sonra hep hatırlayacaklar. Ve ligin en kaliteli ekiplerinden biri olarak üzerlerine düşeni yapacaklar.

Denizli’den selamlar demek bile içimizden gelmiyor. Ama olsun, Diyarbakır’a 5 atıp gönderiyorsan, Denizli’den 5 yiyip dönmek de var. Yine de selamlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar