Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Futbolcular tatile çıkınca…

Konyaspor, Türkiye Kupası’na büyük ihtimalle veda edecek. Samsunspor karşısına puan için çıkan futbolcuları, bütün sezon boyunca bu kadar dağınık görmedim. Herkesin aklı başka yerlerde. Maçın başında öyle pozisyonlar kaçtı ki inanamadım. Pozisyona girip gol atamama sorunu Samsun’da doruğa ulaştı. “Futbolun doğrularına inanıp, onları yerine getirip, sonucu bekleme” şeklindeki görüş galiba çürüyor. Bazen de sonuca oynamak gerekiyor. Konyaspor kaçırıyor, Samsun atıyor. Kaçırmaya devam ediyoruz, onlar atmaya devam ediyor. 3-0’dan sonra rakip defansa çekilmese, Konyaspor, rezil maçta 3 gol de atamazdı. Özellikle takım savunması anlamında resmen bir çöküş vardı. Hep savunmasını övdüğümüz Konyaspor, kademe hataları, adam paylaşma yanlışları, disiplinsizlik sorunu yüzünden Süper Lig’in son sırasındaki takımdan 5 gol yedi. Özellikle Yasin, El Saka ve Erman’ın kötü ötesi futbolu, bu sonucu getirdi.  Murat Hacıoğlu, umarım ikinci yarı Diyarbakır’daki futbolunu sergilemeye başlar. Yoksa Konyaspor’un, Murat’la birlikte sezon başında yaptığı transferler yüzünden trilyonları boşa gitmiş olacak.

 

Diyeceksiniz ki “Fenerbahçe de yenildi kupada.” Tamam. Güzel. “Lig bitti” diye profesyonelliğinden ödün veren  bir Konyaspor, bir de Fenerbahçe var demekki. Futbolcular maçtan sonra uçağa atlayıp, Almanya’ya, Alanya’ya, İstanbul’a ya da Mısır’a nasıl gideceğini düşünürse böyle olur. Aslında çok düşünmeye gerek yok. Bence, Takımın kaptanı, “Geçen hafta gol attım. Ben iyiyim. Samsun’la nasıl olsa berabere kalırız. Asıl önemli olan devre arası tatili” diye düşündü. Tabi imam yani kaptan böyle yaparsa cemaatin hepsi olmasa da bazı üyeleri de onu örnek alır. Sakatlanıp oyundan çıkan Ümit Bozkurt, maçtan sonra açık açık söyledi bunu. “Bazılarımız tatile çıkmış gibiydi” dedi.

 

Geçen yıllarda kupa maçlarında alınan yenilgiler üzerinde bu kadar durulmazdı. Ama artık Türkiye Kupası çok önemli. Ciddi bir gelir kaynağı olabilir Konyaspor için. Bu nedenle yönetim fedakarlık yapıp özel uçak bile kaldırdı. Ama gruptan çıkmak mucizelere kaldı. İyi takım, iyi futbol oynuyorlar, ikinci yarı iyi sonuçlar gelecek derken, kupaya veda etme durumuyla karşı karşıya kaldılar. Faturayı kim ödeyecek bilmiyorum. Samsun’da alınan kayda değer tek olumlu sonuç Volkan’ın artık ilk on biri rahatlıkla kaldıracak düzeye geldiğinin ortaya çıkmasıydı. Süper bir gol attı, penaltı yaptırdı ve “ben hazırım” dedi.

 

Transfer bu sorunu bir ölçüde çözer. Ama Aykut Kocaman’ın savunmaya verdiği önemle çelişen işler yapılıyor. O da buna göz yumarsa başımıza çok iş açılır. Kupadan gelecek paralara elveda demenin yanı sıra bir de ceza nedeniyle Galatasaray maçının hasılatı giderse birileri ağlamaya başlayacak.

 

Bu arada transferle ilgili güzel şeyler duyuyoruz. Yönetim sıkı çalışıyor. Çok yakından tanıdığınız isimler gelebilir Konya’ya. Hatta bazıları gelmiş, görüşmüş ve ön anlaşma sağlamış bile. Söz verdik isimleri vermeyelim. Şimdilik siz tahmin edin. Birkaç gün sonra gol sorununu büyük ölçüde çözecek futbolcuların isimlerini Memleket’ten okursunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar