Fıkra edebiyatı

Güzel Türkçemiz ışığında yaşanmış var olmuş yerine göre düşündüren yerine göre güldüren FIKRA zenginliği ile edebiyatımız cidden muhteşemdir.Musiki ile hikayeleri destanları Şiir ve Fıkraları örf ve adetlerimize bağlı olarak  kitaplar dolusudur.Binlerce yıl öncelerini alır getirir.

      Bu muhteşem kültür olayı  geçmiş zamanın mayasıdır. İşte bu sütunlarda  bu mayalardan  derlediklerimizi örnekler vererek sizlere aktarmaya  çalışıyoruz.

      SEBEBİ BASIT

      Adam yüz yaşını tamamlamış.Doğum günü kutlanıyor.Yanındakiler uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını sorar. Cevabı  çok basit.Anlatır. Gençliğinden beri  sıgara içmemiş. Alkol kullanmamış. Nefsini ve vücudunu yıpratmamış.Seksüel konularda kadınlarla hiç ilgilenmemiş. Ta ki evleninceye kadar.

      Aradığın  Eşek işte orada

      Ünlü Feylezof FARABİ hazretleri kalabalık bir topluluğa Musiki hakkında önemli bir konuşma yapıyor. Bir ara kalabalığın arasından ayağa kalkıp gelen bir adam  FARABİ’YE Efendim,benim bir Eşeğim vardı. Kaybettim.Cemaate bir sorarsanız gören varsa haber versinler.Der.

       Farabi konuşmasını yarıda bırakır topluluğa hitap eder. Ve der ki. Ey cemaat içinizde musikiden anlamayan , sevmeyen,güzel ses ve çalgıdan hoşlaşmayan çalgı karşısında duygulanmayan zevk almayan birisi var mı . Varsa ayağa kalksın  der.

       Kalabalığın içinden birisi ayağa kalkar,boynunu yana büker ve bakar.Farabi hazretleri eşeğini arayan adama döner ve işde aradığın eşek orada al git. Diyerek cevaplandrır.

       ZEKİ ERKEKLER

        Genç kadın hayran olduğu bir erkeğe sorar. Zeki erkeklerden  iyi koca olur mu ? Adam cevabını hemen yapıştırır.  ZEKİ ERKEKLER HİÇ BİR ZAMAN EVLENMEZLER Kİ…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.