Eylem planı Resmi Gazete’de! Gençlere istihdam kapıları açılacak

Eylem planı Resmi Gazete’de! Gençlere istihdam kapıları açılacak

Gençlerin mevcut ve gelecekteki iş gücü piyasasına katılımları için geniş beceri ve bilgi yelpazesi geliştirmeleri amacıyla bakanlığın kamu, özel sektör, STK ve üniversiteler ile iş birliğiyle hazırlanan 2021-2023 eylem planı Resmi Gazetede..

Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı 2021-2023, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan genelgeye göre; Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı, gençlerin istihdamının önündeki engellerin ortadan kaldırılması, mevcut ve gelecekteki iş gücü piyasasına katılımları için geniş beceri ve bilgi yelpazesi geliştirmeleri amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının koordinasyonunda hazırlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı genelgesinde şu ifadelere yer verildi:

"Genç nüfus yoğunluğu açısından ülkemiz, çok az ülkenin sahip olduğu önemli bir potansiyele sahip olup, genç nüfustan kaynaklanan imkanlar bakımından demografik fırsat penceresinde bulunmaktadır. Türkiye'nin bu üstünlüğünün ekonomik üretim sürecine katkı sağlayabilmesi için gençlerin bilgi ve beceri düzeylerinin artırılması ve iş gücü piyasasında aktif olarak yer almaları önem arz etmektedir.

Küresel büyüme kırılgan bir yapı sergiliyor

Dünya ekonomilerindeki yapısal sorunlar, iş gücü piyasalarının yapısı ve son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını gibi olumsuzluklar sebebiyle küresel büyüme kırılgan bir yapı sergilemektedir. Bu konjonktürde ülkemiz adına bir fırsat alanı oluşturulabilmesi için büyümenin sürdürülebilir ve kapsayıcı olması, iş gücü piyasasın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli iş gücünün oluşturulması, kayıt dışılığın azaltılması ve iş gücü piyasasında yerel ve sektörel ihtiyaçlar karşılanırken değişen, gelişen ekonomik ve sosyal şartların dikkate alınması önemlidir.

Türkiye ekonomisinde yaşanan ilerleme ve gelişmeler, iş gücü piyasasında istihdamın ve iş gücü verimliliğinin artmasını sağlamıştır. Ülkemizin yüksek gelir düzeyine sahip ekonomiler arasında hak ettiği yeri alabilmesi için iş gücü piyasasının etkinliğini daha fazla artırmak, bu piyasada kırılgan bir yapı sergileyen gençleri özel, orta ve uzun vadeli politikalarla desteklemek, nitelikli iş gücü yetiştirerek bu iş gücünün üretimde yer almasını sağlamak ve istihdam oranları ile iş gücü verimliliğini daha da yükseltmek amacıyla güçlü ve etkin istihdam stratejilerinin belirlenmesi ve belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlayacak eylemlerin uygulanması gerekmektedir.

Gençlerin istihdamının önündeki engellerin ortadan kaldırılacak

Bu itibarla, Ekonomi Reformları Eylem Planının "İstihdam" üst başlığı altında yer alan ilgili tedbir doğrultusunda iş gücü piyasasının ihtiyaçları, sorunları ve beklentileri dikkate alınarak, gençlerin istihdamının önündeki engellerin ortadan kaldırılması, mevcut ve gelecekteki iş gücü piyasasına katılımları için geniş beceri ve bilgi yelpazesi geliştirmeleri amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının koordinasyonunda kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile iş birliği içinde hazırlanan "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı (2021-2023)" Bakanlığın resmi internet adresinde (www.csgb.gov.tr) yayımlanacaktır.

Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı (2021-2023) kapsamında yürütülecek çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın ilgili kurum ve kuruluşlarca yerine getirilerek, alman kararların hassasiyetle uygulanması hususunda gereğini rica ederim."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.