M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Eskişehir’in zirvesindeki Konyalılar

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti faaliyetleri devam ediyor...

Bugün başlayacak ‘Bilgeler Zirvesi’ 28 Mayıs Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Zirve, mahiyeti itibariyle önemli ve oldukça zengin...

***

Konya’dan tanıdığımız isimlerin bu zirvede bildiri sunması da ilgimizi ayrıca çekiyor...

Mesela...

27 Mayıs Salı saat 15.30’daki 7. Oturumda Prof. Dr. Emine Yeniterzi, ‘Mevlâna’nın Mesnevisindeki Zekâ Değerleri’ başlıklı sunumda bulunacak.

Aynı gün 17.30’da ‘Bilgelik ve Bir Bilge Olarak Yunus Emre’ sunumuyla Prof. Dr. Mustafa Aydın...

Çarşamba günü ise Ereğlili hemşerimiz Doç. Dr. Salih Yılmaz, 09.15'te, ESOGÜ’deki Mevlana Salonu’nda yapılacak olan Zirve’nin İrfan, Kültür ve Medeniyet Oturumu'nda “Türk Mitolojisinde Bilgelik” konulu bildiri sunacak.

Yine aynı gün Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Esin Çelebi Bayru birlikte ‘Hz. Mevlâna Öğretileriyle Bilgiden Bilgeliğe Ulaşmak’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirecekler.

***

Konya’dan tanıdığımız, benim tespit edebildiğim isimler şöyle:

Prof. Dr. Emine Yeniterzi (İstanbul Medeniyet Üniversitesi), Doç. Dr. Salih Yılmaz, (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Ankara)

Doç. Dr. Nuri Şimşekler- (SÜ Mevlana Enstitüsü), Dr. Esin Çelebi Bayru (Konya Uluslararası Mevlana Vakfı), Prof. Dr. H. Mustafa Eravcı (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Ankara), Prof. Dr. Mustafa Aydın (Selçuk Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Nurgül Sucu (Selçuk Üniversitesi) ve

İhsan OBALI (Selçuk Üniversitesi)... Poster Bildirilerde Selçuk Üniversitesi’nden Oktay Sütçüoğlu...

Ayrıca TYB Genel Başkanımız Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç da “molla Cami ve Şairliği’ başlıklı bildiri ile Zirve’de olacak.

***

Bilgiler Zirvesi’nde neler konuşulmacak ki...

Kâşgarlı Mahmud, Yusuf Has Hacip, Yüknekli Edip Ahmet, Hoca Ahmed-i Yesevi, Ahi Evran, Abdulkadir Geylani, Şah-ı Nakşibend, Ali ŞirNevai, Ebu'l-Leyses-Semerkandi, İmam Cafer-i Sadık, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli, Pir Sultan Abdal, SadreddinKonevi, Sarı Saltuk Gazi, Seyyid Yahya Bakuvi, Yûnus Emre, MevlȃnaCelȃleddin-i Rȗmȋ, Nȃbi, Aziz MahmudHüdȃyȋ, Erzurumlu İbrahim Hakkı, MevlȃnaHȃlid-i Bağdȃdi, Ahmed-i Hani, Said-i Nursi, İsmail Gaspıralı, Bahtiyar Vahapzade, M. Akif, Aliya İzzet Begoviç gibi önemli isimlerle ilgili bildiriler yer alacak.

***

Bugünlerde sosyal ve kültürel konularla ilgili açlık hissediyorsanız, her nerede olursanız olun bu tarihi zirveye katılımcı da olsa adınızı yazdırın...

Çok önemli konular, çok önemli konuşmacılar...

Başta Eskişehir Valiliği olmak üzere, emeği geçenleri şimdiden kutluyor, zirvenin hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.