Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Eskişehir kazansın ama…

Aykut Kocaman’ın teknik direktör olarak başında bulunduğu Torku Konyaspor, üst üste ikinci kez, Fenerbahçe’yi şampiyonluktan etmenin tarif edilmez gururunu yaşattı Konyaspor taraftarına.

Geçen haftaki maçtan sonra, Konyaspor’u çok seven ama aynı zamanda Fenerbahçeli olan bir dostum, “Konyaspor sevgine hayranım ama Fenerbahçe düşmanlığını da anlamıyorum” dedi. Tüm İstanbul takımlarına aynı şekilde “gıcık” olduğumu ama Fenerbahçe’nin geçmişte  Konyaspor’un başına açtığı işlerden dolayı bu duygu halimden daha ağır nasiplendiğini söyledim. Perreira ve Volkan Şen’in yaptıklarını da örnek gösterdim. Birbirimizi sevdiğimiz için fazla polemiğe girmedik. Zaten Konyaspor net bir galibiyet alınca pek hali de yoktu.

Bu maçtan önce çıkan söylentilere ne kadar kızdığımızı da bir hatırlayın. Yok “Aykut Hoca Fener’e farklı davranacakmış”, yok “Beşiktaş şampiyon olsun diye başka oynayacakmış” gibi saçmalıklar tüm Konyasporlular’ı nasıl sinirlendirmişti.

Şimdi bu hafta Eskişehirspor maçı var. Bazı dangalaklar çıkmış, hatta Fenerbahçe ve Beşiktaşlılar’ın “Konyaspor şike yapacak” sözlerine en çok küfür edenler Eskişehirspor’un ligde kalmasını istediğini söylüyor. Kardeşim ayıptır, terbiyesizliktir bu.

Konyaspor şu an Türkiye’nin gündemindeyse haysiyetiyle, şerefiyle, lehine en az hakem hatasıyla buraya geldi. Kimseye daha az motive olmadı, kimseye farklı tarife uygulamadı. Belki kötü oynadı ya da rakipler iyi oynayıp kazandı ama kimsenin aklında en ufak bir soru işareti bırakmadı.

Gelelim Eskişehir boyutuna. Konyaspor taraftarının Eskişehir ile arası iyi olabilir. Birbirlerinin maçlarına gidebilirler. Bu maç için özel dostluk atkısı bile yaptırmış olabilirler ama düşme hattındaki takımların hakkını yeme düşüncesi kabul edilemez. Burada söylenecek en doğru şey “iyi olan kazansın” olur ya da şu yaklaşım da masum kabul edilebilir: Eğer Kasımpaşa ile Eskişehir küme düşme hattındaysa, Eskişehir, Konyaspor’u hakkıyla, iyi oynayarak yenerse ve ligde kalırsa, Konyasporlular buna “yenildik ama olsun” diyebilir.

Aksi düşünülemez, düşünülürse Konyaspor’un o şaibeli İstanbul takımlarından ne farkı kalır ki? Konyaspor’un herhangi bir maçta yenilmesini isteyen Konyasporlu olamaz.

Haydi, herkes “güzel maç olsun, iyi olan kazansın” desin ve sussun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar