Eskilerden bir kış

Eskilerden bir kış ve Seydişehir’in yolları

1987 yılıydı; bölgeye yağan 70 cm karın ardından başlayan soğuk hava 2 ay devam etmiş, iki ay boyunca çatılardan damla bile düşmemişti.

O tarihte donmadık su saati kalmamış hatta evlerdeki WC’ler bile donmuş suların donması sonucu millet çeşmelerden su taşımak zorunda kalmıştı. O yıldan bu yana, kar kış olmadı değil oldu ve soğukta oldu Seydişehir -25 -30’ları gördü ama soğuk hava bu kadar uzun sürmedi. Kar yağışı uzun zamandır ülke çapında bu kadar etkili olmadı. Hani derler ya eskilerden bir kış oluyor.

Her zamanki gibi kışın en şiddetli olduğu yerler yüksekler kar kış, tipi, çığ soğuk yükseklerde daha çok olur ve yükseklerin kış daha çetin olur. Seydişehir Antalya yolunun en yüksek yeri olan 1825 m ile alaca bel mevki kışın en çok konuşulan bölgesidir..2012 yılında da burası kış gündemindeki yerini koruyor. Kar kalınlığının 3 metreye yakın. Yağan karlar kürüne, kürüne etrafa sığmaz olmuş. Bu bölgedeki yol sanki kar koridoru olmuş, küçük araçların gözükmesi mümkün değil. Tabiî ki sürekli yağan kar Konya -Antalya yolunun en sorunlu bölgesi olan bu bölgede sürücülere zor anlar yaşatmaya devam ediyor.. Karayolları 4 ekiple yolu sürekli açık tutmaya çalıştı ve bunda da oldukça başarılı.. Ama karayollarının yolları temizlemesi ile yol açık kalmadı. Nedeni ise yolu kullanan büyük kamyonların ve tırların kayması sonucu kapanan yollar oldu. Karayolları ekipleri hem karları temizledi hem de yolu açık tutarak kayan büyük araçları kurtardı. Çetin kış şartlarında Karayolları ekipleri özverili çalışmaları ile her türlü takdiri hak etti.

Bu kış yükseklere yağan kar kadar Seydişehir ilçe merkezine kar yağmadı. İçeri kışlaya, kaçış rampasına kadar yağan kar aşağılara daha az düştü

Seydişehir belediyesi geçen yıllara nazaran ilçeye yağan az kara rağmen yolları açmakta başarılı olduğu söylenemez. Ana arterleri sürekli açık tutmaya çalışan belediye ekipleri ara sokak ve kenar mahalle yolarında kepçelerle tek sefer gitmesi sonucu vatandaş zor anlar yaşadı. Şehir merkezlerinde yolun kenarına kürünen kar araç sürücülerinin kısa süreli park etmek isteseler sorun oldu.

***

Sis alçaklarda…

Bunun yanında, geçen Pazar günü ilçe merkezini kaplayan sisten sonra karın çok yağdığı yükseklerde güneşli hava görülmeye değer nitelikteydi.

Susuz yaylasının üstünden suğla ovasını kaplayan sis görenleri büyüledi.

Bir mesafede sis ve az ileride güneşli bir havanın keyfini bazı Seydişehirliler metrelerce karın üzerinde kayarak piknik yapıp çay içerek değerlendirdi.

Kışın en şiddetli günlerinde sömestr tatili vardı bunun yanı sıra okulların açılması ile soğuk devam etti..

Yoğun kış şartları nedeni ile bu yıl yakıtları erken biten okullar sorun yaşadı. Bu soğuk havada okul idaresine para toplamayı yasaklayan MEB’ın uygulaması ve ihale siteminin azizliği çocuklarımızın üşümesine neden oldu.

Seydişehir gibi çetin kış şartları olan ilçelerde Toki’deki okul binası soğuk kış şartlarına dayanamadı. Tahmin edilen yakıt yalıtım olmaması nedeni ile erkenden bitmesi ile öğrencilerin elektrik sobaları ile ısınmaya mecbur kalması ise ayrı bir trajedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.