ESKİ TÜRKİYE 49 KG, YENİ TÜRKİYE 59 KG

1299 Yılında kurulan Osmanlı Devleti, 1922 yılında yıkıldı. İtilaf devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya, ABD, Romanya, Yunanistan ve Japonya'dır. Bu itilaf topluluğunun başı İngiltere’ydi.

   Osmanlı Devleti'nin yıkılış nedenleri arasında sayılan maddeler yeterli değil, gerçek nedenler hep gizlenmiştir. Osmanlı Devleti'ni top, tüfek, kılıçla yenemeyen haçlı-hiristiyan topluluğu olan batı, 1800 yılından itibaren ajanlık lojanlarıyla içerden yıkmaya karar vermiştir.

   Osmanlı'nın Arap yarımadası ve Ortadoğu'da kaybettiği topraklar üzerinde, İngiltere ve Fransa'nın kontrolünde onlarca yeni devletler kuruldu. Osmanlı'nın bakiyesi topraklar kolları ve bacaklarıydı, elde kalan Anadolu gövdesi ve başıydı.

   Osmanlı'nın bakiyesi üzerinde devletler kurduran İngiltere ve Fransa, küllerinden doğarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna Sevr, Lozan ve diğer gizli anlaşmalarla müdahale etmiştir.

   İşte o yıllarda kurdurdukları ülkelerin kilosunu 49 olarak belirlediler. Ne 48, nede 50kg illede 49kg. Türkiye Cumhuriyeti'nin ağırlığını da 49 kg olarak belirlediler. Amaç; cılız, dermansız, ayağa kalkamayan, yürüyemeyen, koşamayan, şahlanamayan, kendilerine muhtaç Türkiye'dir.

   Ülkemizde 1923-2014 yılları arasını 4 döneme ayırmak mümkündür.

   1. dönem: 1923-1950  yılları arası; batılıların kendi kontrollari altında 49 kilo da tutulan bir Türkiye'dir. Tabi ki bu duruma 2. Dünya Savaşı  ve dünya konjonktorünün de etkisi olmtur. 

   2. dönem: 1950-1960 yılları arası;  çok partili döneme geçilmiş ve DP'nin iktidar olduğu yıllardır.  Halk ile devlet barıştı, yönetenler yönetilenleri kucakla.  Bu yıllar da Türkiye'nin ağırlığı 49 kg dan 50kg a çıktığı yıllardır.

   Tarımın mainalaşmasıyla tarımsal üretim arttı, şehirlere göç başladı. Esnaf, sanatkâr, sanayici oluştu. İhracat ve ithalatın başlamasıyla ticaretle tanışıldı. Tüm bunların sonucunda ayakları üzerinde durabilen, yürüyebilen, koşmaya başlamış bir Türkiye oluştu.

   Bu son durum, İsrail ve ABD başta olmak üzere batıyı çok rahatsız etti. Türkiye'nin ağırlığını 1923 yılın da 49 kg belirleyenler, 27 Mayıs 1961 yılın da askeri darbe-müdahale yapılmasını sağlayıp, Türkiye'nin ağırlığını kendi belirledikleri 49 kg a indirdiler.

   3. dönem: 1960-2002 yılları arasında  işi hiç şansa bırakmayıp, Türkiye'nin ağırlığını hep 49 da tuttular. Bu yıllar arası, askeri müdahale, muhtıra, ekonomik krizler, sağ-sol çatışması ve PKK terörü ile mücadele ile geçiti. Ekonomi, siyeset başta olmak üzere her alanda istikrarsızlık yaşandı.

   4. dönem: 2002-2014 Akparti'nin 3 dönem iktidar olduğu dönemdir. Cumhuriyetin 80. yılın da iktidar olan Akparti, 12 yıllık başarılı iktidarı sonucun da Cumhuriyeti 90. kuruluş yılına, Yeni Türkiye'ye taşıdı. Türkiye'nin ağırlığı 49kg dan 59kg a çıkarıldı.

   İnşaallah: Yeni Türkiye, Yeni Cumhurbaşkanı, Yeni  Başbakanı ve  kadrolarıyla Türkiye'yi, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 e taşıyacaktır.

   Türkiye'nin ağırlığı, 2002-2014 yılları arasında hep 59 kg oldu. Bundan sonra da aynı ağırlığını devam ettirmenin gayreti, çabası, mücadelesi ve heyecanı içerisindedir.

   2002-2014 yılları arasında, devlete, iktidara ve Akparti'ye yapılan müdahale ve engelleme çabaları,  Türkiye'nin 59 kg a çıkmış ağırlığını 49 kg a indirmekti.

   Yeni Türkiye'yi, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yılı olan 2023'e, 59-69 kg ağırlıkla girmesini  istemeyen, tekrar 49kg a düşürmek isteyen dış güçler ve  işbirlikcilerinin engelleme gayretleri devam edecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.