Eski Bank Asya yöneticilerine "zimmet" fezlekesi

Eski Bank Asya yöneticilerine "zimmet" fezlekesi

FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen kurumlara kredi vererek Bank Asya'yı zarara uğrattığı iddia edilen bankanın eski genel müdürü Ahmet Beyaz ile genel müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu 9 şüpheli hakkında "bankacılık zimmeti" suçundan fezl

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu iddia edilen kurumlara kredi vererek Bank Asya'yı zarara uğrattıkları iddia edilen bankanın eski genel müdürü Ahmet Beyaz ile genel müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu 9 şüpheli hakkında "bankacılık zimmeti" suçundan fezleke düzenlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bank Asya'dan FETÖ bağlantılı olduğu iddia edilen eğitim kurumlarına kredi vererek bankanın zarara uğratıldığı gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu kapsamında, bankanın eski genel müdürü Ahmet Beyaz'ın da aralarında bulunduğu 9 şüpheliye yönelik fezleke hazırlandı.

FETÖ bağlantılı olduğu iddia edilen Virginia International University adlı kuruluşa kredi verilirken olağan operasyonel işlemler atlanarak kredinin tesis edildiği belirtilen fezlekede, kuruluş lehine verilen teminat mektubuna ilişkin komisyon oranının sıfır olarak düzenlendiği, kuruluş lehine verilen teminat mektubu dışında kuruluşun banka nezdinde başka bir gelir getirici ürününün bulunmadığı, verimliliğe dayanılmaksızın işlem yapıldığı, bu nedenle banka zararının oluştuğu ifade edildi.

Fezlekede, bu banka zararında sorumluluğu bulunduğu anlaşılan bankanın eski genel müdür yardımcıları Ayhan Keser ve Yusuf İzzettin İmre hakkında 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160. maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulduğu aktarıldı.

- "İstihbarat ve mali analizler yapılmamış"

Banka tarafından söz konusu kuruluşa teminat mektubu düzenlenmesine ilişkin operasyonel süreçlerin dikkate alınmadığı belirtilen fezlekede, teminat mektubu verilen kuruluşa ilişkin istihbarat ve mali analizlerin yapılmadığı, bankaya komisyon tahsilatına imkan sağlayacak şekilde belgeleri temin etmeden teminat mektubunun düzenlendiği vurgulandı.

Fezlekede, bankanın yıllık olarak bu teminat mektubunda asgari 9 bin dolar, azami ise 12 bin dolar gelir kaybının olduğunun tespit edildiği ifade edilerek, söz konusu teminat mektubunun BDDK'nın raporunun düzenlendiği tarihte halen geçerli olduğu düşünüldüğünde, toplam banka zararının 81 bin dolar ile 108 bin dolar arasında olduğunun değerlendirildiği kaydedildi.

Bu kapsamda söz konusu banka zararına sebebiyet veren ve teminat mektubunu imzalayan bankanın eski genel müdür yardımcıları olan şüpheliler Keser ve İmre'nin bu eylemden sorumlu olduklarının anlaşıldığı belirtildi.

Fezlekede, Bosna Sema Obrazovene İnstitucie Sarajevo isimli kuruluşa verilen kredilerin ve hesap açılış işlemlerinin de bankacılık ilkeleri ve bankacılık mevzuatı açısından aykırılıklar taşıdığı, 24 Aralık 2013 tarihinde kullandırılan 812 bin 638 avro kredi için çok düşük tutarda ödeme yapıldığı, dolayısıyla 12 Ekim 2016 tarihi itibarıyla bankada 783 bin 538 avro riski bulunan kuruluşun kredi ödemelerinde 16 ile 141 gün arasında gecikme bulunduğu, gecikmede olan kredi taksit bakiyesinin 90 bin 823 avro olduğu aktarıldı.

Maddi teminatı da bulunmayan kredinin zarara dönüşme ihtimalinin yüksek olduğu kanaatine varıldığı kaydedilen fezlekede, söz konusu kredinin ipotek farklılığının giderilmesinden sorumlu genel müdür yardımcısı Ahmet Akar ile tahsis müdürü Murat Deligöz'ün bu eylemden sorumlu olduklarının anlaşıldığı dile getirildi.

- "Kredilendirmeye uygun olmayan kuruluşa da kredi vermişler"

Fezlekede, yine kredi verilen Förderverein Realschule Boltenheide E.V. adlı kuruluşun mali tablolarının kredilendirmeye uygun olmadığı, krediye ilişkin maddi teminat alınmadığı, dolayısıyla kredinin zarara uğrama ihtimalinin olası olduğu vurgulandı.

Söz konusu kuruluşa 2013 yılında 750 bin avro nakdi kredi kullandırılmasına rağmen 12 Ekim 2016 tarihi itibarıyla 639 bin 848 avro riski bulunduğu belirtilen fezlekede, dolayısıyla çok düşük tutarda kredi geri ödemesi yapıldığı, kuruluşa kredi kullandırımında yetkili olan Murat Deligöz, Alparslan Emre Türker, Ahmet Akar, Murat Demir, Ahmet Beyaz, Zafer Ertan ve Ercüment Güler'in bu eylemden sorumlu oldukları bilgisi verildi.

Fezlekede, UYAP sorgulamasında, şüphelilerin büyük çoğunluğunun başka suçlardan dolayı arandığının görüldüğü, hakkında yakalama kararı bulunan zanlıların ifadelerinin bu nedenle alınamadığı kaydedildi.

Bu kapsamda 9 şüphelinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160. maddesindeki "bankacılık zimmeti" suçundan cezalandırılması talep edilen fezleke, kamu davası açılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler