Ereğli'ye gelecek yatırımlar

Ereğli’ye gelecek yatırımlar siyaset malzemesi olmasın

 

Bugünlerde Ereğli gündemim konuşulan bir konu var. Biz bunu okurlarımızla paylaşmanın daha doğrusu Ereğlililer paylaşmanın doğru olacağını düşünüyorum. Öncelikle ön yargıdan uzak objektif bir bakış açısıyla konuyu dillendirmek istiyorum.

Albayraklar’a ait olan tekstil fabrikasının Rasim Erel Caddesi’ne bakan ve büyük bölümü atıl olan alanın değerlendirilmesi gündeme geldi. Bunun için yatırımcılar proje teklifleriyle Albayraklara gittiler. Bu arsayı isteyen yatırımcılar Ereğli’ye komple bir tesis kazandırmak için kolları sıvadılar. Yapılacak inşaatta sinema salonları, fast foodlar, oyun salonları, çocuk eğlence solanları, marka mağazalar ve 2 bin m2’den fazla bir alanda alışveriş merkezi yer alacaktı.

Arsaya talip olanlardan bir tanesi hatta ilki hemşerimiz Nusret Argun’a ait Okyanus Grubuydu. Albayraklar’la pazarlık halinde olduklarını biliyorduk. Sonra da Adese firmasının da arsaya talip olduğunu öğrendik. Okyanus grubu alacak dediğimiz arsa Adese’ye satıldı. Buradaki etiği biz tartışacak değiliz. Ama Ereğli’de herkes Nusret Argun’un Ereğli’ye hizmet etmesinde hemfikirdi. Nusret Bey ve Okyanus grubu Yatırımlar direktörü Yılmaz Bey’in Ereğlili olarak Ereğli’ye yatırım yapmayı çok istediklerini biliyorum. Bunu doğalgazın Ereğli’ye gelmesinde gösterdiler. Arsayı Albayraklar Adese’ye sattı. İlk anda gerçekten ben de tepki gösterdim. Ama şunu çok iyi biliyorum ki, Ereğli köy olarak kalmamalı bunun için Ereğli’ye gelen yatırımcıya destek olunmalıdır. Kaldı ki, Nusret Bey de aynı düşünceler içinde memleketine hizmet etmek istiyordu. İnşallah onlarda Ereğli’ye hizmet edecekler. Şimdi Adese firması bu alana yapacağı alışveriş merkezi projesini çıkarmış. Bunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Tartışılsın, eksikler varsa söylensin. Ereğli’ye gerçekten hizmet gelsin. Bazı şeylerden kaçmanın imkânı yok. Bu yatırımlar bir şekilde yapılacak.

Adese Firmasının Ereğli Alışveriş Merkezi adını verdiği proje incelediğimde olması gerektiği daha önce yazdığım bir alışveriş merkezi olarak gördüm.

İnsanların ailecek gidebilecekleri ve zaman geçirecekleri bir mekân, sinemasıyla, oyun eğlence salonlarıyla, fast foodlarıyla arzu edilmekteydi. Zaten Ereğlililer bunun için çevre iller gitmiyorlar mıydı? Adana, Karaman ve Konya’ya sırf bu tür alışveriş mekânlarını gezmek, sinema izlemek için her fırsatta gidiyorlardı. Gidemeyenler için bunun Ereğli’de olması gerekiyordu. Adese Firmasının yapmayı düşündüğü alışveriş merkezinde neler var bunu saymadan önce istihdam için verdikleri rakam benim için çok büyük rakam, planlamada 700 kişinin çalışacağı ifade ediliyor. Bu rakamın da takipçisi olacağız. Elli aşağı elli yukarı olabilir. Gelelim alışveriş merkezine, 2 katlı yapılması düşünülen alışveriş merkezinde 2 bin metrekare market, 62, 80, 110, 235, 209 metrekareler de 32 adet mağaza, 5 salonlu sinema, bowling salonu, çocuk oyun ve eğlence merkezi, 10 adet fast food, çiçekçi, lostra salonu(ayakkabı), Bay bayan kuaför, pastane, Çilingir, Terzi, Kitapçı, Müzikevi ve restaurant yer alıyor.

Bodrum katta otopark ve depo yer alacak. Fabrikaya ait kulenin aynen muhafaza edileceği belirtildi.

Alışveriş merkezi yapılırsa küçük esnaf biter sözlerine bir son verelim. Tamam etkilenir. Ama asla bitmez. 700 kişi iş imkânı bulacak. Ne zamana kadar karşı çıkacağız. İrili ufaklı 50’ye yakın market olmadı mı? Hepsi açılırken aynı şeyler söylenmedi mi? Artısını eksisini iyi tartışalım. Bu konuda herkes bir şeyler söyleyecek elbette. Ama belden aşağı olmasın. Kişisel haklara saldırı olmasın. Hayırlı bir yatırım olsun. Son söz olarak ben yine de Nusret abi yapsın isterdim. Ama memlekete gelecek her hizmeti desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Ereğli’den çok şey götürecekse karşı çıkalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum