Ereğli’nin sağlığı çarpar adamı!!!

Bu tür yazıları yazmamak için kendimi her zaman tutmaya çalışıyorum. Sonuçta Ereğli’de yaşıyoruz. Kurumlarda yaşanacak sıkıntılar bizi de etkiliyor. Durduk yere kurum amirleri ile uğraşmak kimseye kar getirmeyeceği gibi, yapılması gerekenlerin önüne geçecektir.

Ereğli’de yeni bir oyunun sahneye konulmaya çalışıldığını herkes gibi ben de duyuyorum. Düzenli çalışan kurumların başındaki insanların baskı sonucu istifa etmeleri ve istenmeyen şahısların bu kurumların başına getirme çalışmalarına hız verildiği söyleniyor.

Çarşıda pazarda en çok konuşulan ise Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği ve sağlık grup başkanının değiştirilmesi için sahnelenen oyun. Bu oyunun figüranlarını yazacak değilim. Ama Sayın Konya Valimiz ve İl Sağlık Müdürümüz çok iyi bilir ki, sağlıkta en sorunsuz ilçelerden biri Ereğli, ben bunu daha önce de yazdım. Birileri Ereğli’de düzenli bir sistemle çalışan sağlık alanında ne yapmak istiyor? Bu işin arkasında önünde kim var? Ya da kime yer açmaya çalışıyorlar? Şimdiki Sağlık Grup Başkanı ve Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi’nin Ereğli adına yapmadığı ne var? Yönetim zafiyeti mi gösteriyorlar?

Ereğli’de konuşulanlara inanmak istemiyorum. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözü gelip takılıyor.

Son dönemde Ereğli üzerinde öyle oyunlar oynanıyor ki, anlamak mümkün değil. Kendi elleri ile getirdikleri başhekimi alma çalışması yapan şahıslar, kamuoyuna nasıl izah edecekler bu durumu. Biz getirdik ama şimdi işimize yaramıyor mu diyecekler? Hem hastane düzene girdi. Personelle yönetim arasında diyalog oluştu. Başhekim yardımcıları gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Böyle bir değişiklik olmayacaksa bile bu söylentilerin konuşulması bile herkese sıkıntı veriyor. Tedirgin olan insanlar kendilerini işlerine veremiyorlar. Yarınlarının ne olacağını göremediklerinden yaşadıkları tedirginlik işlerine yansıyor. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok.

Ereğli bu çatışmalarla nereye varacak, bunun adamı şunun adamı laflarından bıktık. Ne adamı, çıkar ilişkisi mi var? Onu bilelim. Düzenli çalışan bir mekanizmanın bozulmaya çalışmasının başka açıklaması olabilir mi?

Bu işlere kim soyunmuşsa çıksın kamuoyu desteğini alsın, ne istiyorsa yapsın. Yok, “Ben Ereğlilileri hiçe sayarım. Bildiğimi okurum” diyorsanız bunun hesabını bu insanlar da size sorar.

Ereğli’nin son döneminde milli eğitim müdürlüğünde yaşananları unutmadık. Ne oldu zararını kim gördü? Kurumda ve okullarımız kim kime yaranıp yaranmayacağını şaşırdı. İş yapamaz hale geldi. O dönemdeki krizleri çekenler çok iyi biliyor. Gerçi ara sıra oralara da yoklama çekiliyor. Bir açık bulunsa orada karışacak. Milli Eğitim ne kadar önemli ise, sağlık ondan on kat daha önemli. Burada insan sağlığı var. Yaşama hakkı insanların en büyük hakkı olduğunu unutmadan hareket edilmeli.

Ereğli’nin öncelikleri var. Üretici perişan olmuş, olmayacak işlere mesai harcayanlar, üreticinin derdine çare olmaya baksınlar.  Buraların afet bölgesi olması için gayret göstersinler. Ereğli için hangi iş yapıldı. Eski devlet hastanesinin durumunu söylemekten tüy bitti dilimizde, bir adım yok. İvriz Öğretmen Lisesi’nin arazilerinin durumu ortada, SSK Şubesi gelmemiş, onlar dururken düzenli çalışan kurumların başındakilerle uğraşmak kar mı getirecek size?

Çalışanı çalışmayanı iş yapanı yapmayanı Ereğli halkı bilir. Kimsenin buna atlamasına Donkişotluk yapmasına gerek yok.

Ben gene söylüyorum, Ereğli’nin sağlığı adamı çarpar. Hem de öle bir çarpar ki, çarpılan bir daha kendine gelemez.

Son söz olarak taş yerinde ağırdır… Yerinizi ağırlığınızı bilin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.