Ereğli’de merakla beklenenler…

Herkes konuşacak gündem arıyor. Gündemi oluşturması içinde ilk ulaşılan kişiler ise gazeteciler. Bazen bize zarf atarak bilgi almaya çalışanlar olduğu bize bilgi aktararak ta yazılmasını istediklerini söylüyorlar.

Ereğli’de en çok bana sorulan olay, son günlerde ADESE’nin yapmayı düşündüğü alışveriş merkezi üzerine. Kızanlar olduğu gibi buradan nasıl dükkân kiralayabileceklerini, iş için müracaatların ne zaman olduğunu, şartlarını soranlarda çok. Bu konuda gazetemizde ADESE’nin yapıldığı istediği şartları yazıyorum. Bana bu konuda kızanlarda var. Herkese tek tek bunu anlatacak ne zamanımız ne de vaktimiz var. Onun için gazetemizde yazacağız.

Bu konu Ereğli’de tartışılmaya devam edecek, inşallah hayırlısı olur.

Ereğli’de merak edilen konulardan bir tanesi de TOKİ, Ereğli halkı ilk yapılan TOKİ’den ev almadıklarının pişmanlığını yaşıyor. Yeni yapılacak TOKİ’yi dört gözle bekliyorlar. bu konuda aldığım bilgiler 2008 yılında 600 konutluk TOKİ inşaatının Ereğli’de yapılacağı yönünde. Bu konuda Milletvekilimiz Abdullah Çetinkaya ve Ereğli Belediye Başkanımız Ahmet Özdoğan Ankara ciddi anlamda çalışmalar yapıyor. Vatandaşların ev sahibi olması için belediye üzerine düşeni öncekinde olduğu gibi yapmaya hazır. Yeri konusunda bir sürü söylenti var. Ama kesin olmamakla birlikte yeni yapılacak yer önceki TOKİ’yle aynı yerde olması düşünülüyor.

Ereğli’mizi ilgilendiren bir başka konu ise yine TOKİ işbirliğiyle Hayvancılık Organize sanayinin ne zaman başlayacağı, bu konuda ciddi mesafeler alındı. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili geniş açıklamalar yapılacak. Belediyemiz bu konuda çok özverili bir şekilde çalışıyor. Ereğli’nin gelecekte kurtulmasının yolu olarak gördüğü Hayvancılık ve Tarım alanında büyük çalışmalara Ereğli Belediyesi damgasını vurmaya hazırlanıyor. Bu dönemde iktidarın gücü Ereğli’de birlik içinde bunu görmek her Ereğliliyi sevindiriyor.

Bize ulaşan bir bilgiyi de burada gündeme getirmek istiyorum. Yetkili kurumların bu konuyla ilgili araştırma yapmasını bekliyorum.

Bir okurumun gönderdiği bir mailde şunları yazmış; “Sevgili Cuma Ali kardeşim, ben Gülbahçe Mahallesi civarında çalışıyorum. Buradaki sigara satan işyerlerinden her gün sigara alırız. İçtiğim Sigara zam geldi diye 3 YTL 750 Kuruş alıyorlardı. Geçen gün sigara almaya gittiğimizde bizim içtiğimiz sigaradan kalmadığı için başka yerden almamız gerekti. Çok ilginç ki bizim 2 haftaya yakındır zamlı aldığımız sigara burada 3 YTL 500 kuruş. Bunun denetimini kimler yapıyor. Bu neden böyle yok mu bunu hiç araştıran?” diye de soruyor.

Okurumun sıkıntısını ben buradan yetkililere duyuruyorum, sigaraya zam geldi mi, gelmedi mi? Uygulamalar neden farklı?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum