Ereğli sağlığında skandal…!

Ereğli sağlığında her zaman yaşanan bir şeyler olur. Bu gün benim yazacağım skandal ise akıllara durgunluk verecek nitelikte bir olay. Ereğli Devlet Hastanesi ve SSK hastaneleri tek çatı altında birleştikten sonra başlayan bu olay sanırım önümüzdeki günlerde sıkıntısını artırarak devam edecek. Hastanelerin birleşmesi ile acil servis aşağı hastaneye indirildi. Yukarı hastanede ise şu an için acil servis bulunmamaktadır.

Diyecekseniz ki, bunun neresi skandal, hem de sağlık skandalı olacak nesi var. Acil servisin yetersiz kaldığını benim gibi herkes bilmektedir. Yeni ve daha donanımlı bir acil servis yapılaması planlanmakta idi. Hatta bununla ilgili çalışmaların olduğu defalarca kez söylendi. Parasının büyük kısmının hazır olduğu ( maaşlar karşılığında bankadan alınan para) belirtildi. Aradan geçen iki yıla yakın zamandır nedense acil servisten ses seda yok. Ben daha önce öğretmen evi inşaatı başlamadan ihaleyi alacak firmayı bildiğimi bunu yakın arkadaşlarıma söylediğimi yazmıştım. Onda yanılmadım. İnşallah acil servis olayında yanılan ben olurum. Bankadan maaşlar karşılığı alınan ve acil servis yapımında kullanılacak para duruyorsa neden hala bu konuda net bir çalışma ortaya konmadı?

Aslında benim bu yazımda değinmek istediği bana göre skandal olan olay ise tam teşekküllü bir acil servisin aşağı hastaneye (eski SSK) yapılacak olması. Aşağı hastanede sadece kadın doğum ve çocuk servisleri var. Dünyanın neresinde görülmüş. Sadece kadın doğum ve çocuk servisi olan yerde acil servis var. Bu konuda uzman değilim ama insan bir düşününce bu işte bir yanlışlık var diyor. Acil servis olması gereken yer yukarı hastane olmalı değil mi? Bu konuda detaylı bir açıklama yapılacağı umudunu taşıyorum.

Yok, eğer aşağı hastaneye biz bu acili yapacağız hem de istediğimiz firma ile derseniz bu bir sağlık skandalı olur. Acil servisin aşağı indirilerek yukarı hastanede bulunan acilin kapatılması başlı başına sorgulanması gereken bir durum iken, milyarca lira masraf edeceğiniz ve bekleneni veremeyecek bir acil servisi aşağı hastaneye kurmak çok akıllıca olmasa gerek. Ereğli’de yapılacak işler de birilerinin cebini düşünmeden önce ne kadar fayda getirir düşünülmesi gerekir. Kazalardan sonra getirilen yaralılara nasıl müdahale ediliyor acaba? Ameliyatlık durumu olanlar tekrar yukarı hastaneye olmadı Konya’ya gönderilmiyor mu? Acil vakalar arada git gel oynuyor. Ereğli’de sağlık alanında, otogar yakınında yapımı devam eden sağlık ocağından başka hangi proje hayata geçirildi.

Eski hastanenin durumu ortada bu kadar duyarsızlıktan sonra yazmaya gerek bile duymuyorum. Yeni bir şey yapılacaksa ve bu insan hayatı için çok önemli ise bunun en iyi şekilde akla mantığa uyan bir şey olması gerekir. Dünya da eşi benzeri olmayan kadın doğum ve çocuk servislerinin bulunduğu bir hastaneye tam teşekküllü acil servis yapmak inanın akıllara değişik sorular getiriyor. Bu sorulara cevap bulmak zor olmasa gerek. Acil yapılacaksa yukarı hastaneye yapılmalıdır. Bir skandala imza atmadan bu işin çözümüne bakılması dileğiyle…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.