Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Emekleri Heba Eden Adam: Ali Turan

Göztepe maçından sonra Aykut Hoca’ya “oyun tarzınız çözüldü. Farklı bir şey yapacak mısınız?” diye sordum ve “milli maç arasında hem kadro hem oyun anlamında yapacaklarım olacak” diyerek revizyon sinyali vermişti.

Beşiktaş maçında ilk kurban Ali Turan oldu. Uğur Demirok formayı aldı. Ferhat’ın yokluğunda ise Opanasenko ile çıkması beni şaşırttı. Sağ bek kökenli ve vasat bir adam olduğu için bu maçta doğru tercih olmadığını düşünmüştüm ve beni yanıltmadı. Beşiktaş orayı çok kolay geçti. Ataklarda sağ ayağına top almak isterken resmen el freni yaptı. Berbat bir performansla oynadı. Beşiktaş’ın golü de onun kötü kademesinden dolayı geldi. Zuta kötü evet ama bu sağ ayaklı adama tahammül etmekten iyiydi.

İlerde ise sakat olan Jahoviç’in yerine Mücahit vardı. Genç oyuncu mecburen oynadı ama iyi mücadele etti. İlk yarı hareketli oyunuyla Beşiktaş savunmasını şaşırttı ve onlardan birinde Ömer Ali, araya çok iyi kaçarak beraberlik golünü attı. Oyunun sakinleşmesi Konyaspor’un yararınaydı ama Traore’nin kötü oyunu yüzünden Konyaspor kontraları bir türlü yapamadı. Aykut Hoca’nın çizdiği ikinci isim de o oldu. 35’de oyundan çıkarıverdi. Yerine aldığı Amir’i de Opanasenko’nun açığını kapatsın diye sola yerleştirdi ve takım biraz rahatladı. Burak Yılmaz’ın serbest vuruştan attığı gole ise gerçekten yapacak bir şey yoktu.

İkinci yarı Konyaspor oyunu iyice dengeledi. Beşiktaş uyumaya başlayınca Aykut Hoca, yine savunmadan adam çıkarıp Fofana’yı aldı. Amir’in harika pasında Fenerbahçe maçında olduğu gibi resmen kendisini ateşledi ve müthiş bir aşırtma gol attı. Beşiktaşlılar hiç beklemiyordu. Ardından da hemen Ali Turan’ı alıp skoru korumak için savunmayı eski haline döndürdü. Gerçekten iyi taktikti ama futbol hayatının sonuna gelen Ali Turan hem Aykut Hoca’nın hem arkadaşlarının emeğini heba etti. Amatör oyuncunun yapmayacağı bir hata ile topu rakibe verip takımının yenilmesine neden oldu. Yüzbinlerce Konyasporlu’yu da kahretti.

Yazık gerçekten, bu kadar kolay olmamalıydı. Aykut Hoca artık nasıl neşter vurur bu ortamda bilemiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar