Emanet okulda eğitim öğretim…

Emanet okulda eğitim öğretim…


Öğretim yılının başında akşamın geç saatlerinde sokaklarda kız öğrencilerin okuldan eve döndüklerini görünce kız meslek lisesinde çalışan bir öğretmen arkadaşa bu öğrenciler neden bu kadar geç kalıyorlar diye sormuştum.

 

“Okul binasının yetersiz olduğu için okulun ikili öğretim yaptığını ve sabah günün ışıması ile başlayan eğitim öğretim akşam geç saatlerine kadar devam ediyor.” cevabını almıştım…

 

Neyse ki oluşan tepkiler sonucunda konuya bir pansuman çözüm ürettiler ve izcilere tahsis edilen eski bir ilköğretim binasını boşaltarak kız meslek lisesine verdiler sorun ertelenmiş oldu.

 

Hatırlayamayanlar olabilir… İsteseniz konu daha iyi anlaşılsın diye okul hakkında kısa bir bilgi verelim.1968 yılında Akşam Kız Sanat Okulu olarak eski belediye binasında öğretime başlayan okul 1980 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca Kız Meslek Lisesi’ne dönüştürülmüş.   Seydişehir Lisesi’nin üst iki katında ve eski Ticaret Lisesi binasında eğitim-öğretime devam etmiştir. 

 

Okul Kız Meslek Lisesi’ne dönüştürüldükten sonra da, Endüstri Meslek Lisesi binasına taşınmış kurulduğu yıldan bu yana Giyim, Nakış, Ev Yönetimi ve Beslenme, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Ağırlama Gıda Teknolojisi ve Tekstil Konfeksiyon dallarında nerdeyse beş hanımdan biri bu okuldan mezun olmuş.

 

Şu anda ilçenin en kalabalık ve eski okullarından biri sıfatını taşıyan kız meslek lisesinin kendisine ait bir binası yok. Evet, yanlış duymadınız… İlçenin en kalabalık okulu emanet sınıflarda eğitim veriyor…

 

Endüstri Meslek Lisesinin eski binası ile yine eski bir ilkokulun binasında yani iki ayrı “emaneten” binada hizmet vermeye çalışıyor.

 

Velhasıl 70 bin nüfuslu bir ilçede böyle bir okul o gün bu gündür sığıntı gibi kendine ait olmayan yerlerde topluma binlerce eğitimli insan kazandırtırmış bir kurumdur.

 

Ara  sıra  cılız  bir sesle   bina istiyoruz  diye bir ses çıkar  ve   ileri gelenlere  konu iletilir   sözler alınır  ama  hiç sonuç alınmaz..

 

Yapılacakta nasıl yapılacak.  Can alıcı soru bu olsa gerek…

 

Nasıl yapılacak?

 

İşte sorunda burada başlıyor ne dedik bina lazım.  Kız meslek lisesine bina yapmak Seydişehir’e yapılması gereken hizmetlerden bir tanesi ve en önemlisi.  

 

Pekala biz ne yapıyoruz bizim yaptığımız bir birimize çelme takmak. Gelecek hizmetlerin yerini değiştirmek – değiştirtmek için uğraşmak. Nasılmı bunun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde şahit olduk bilenler biliyor.

 

Seydişehir de son zamanlarda bir hastalık oldu. Tedavisi ilaçla falan geçecek bir hastalık degil mutlaka ameliyat yapılması gereken bir hastalık.  Bu hastalık hem bünyesine zarar veriyor hem çevresine zarar verir hale geldi.  Yakalandığı amansız hastalığından iş üretmez hale geldi. Hizmet üretmeyen hastalıklı bünye esas işi olan hizmet üretmekle değil de başka işle uğraştıklarından iş üretmek yerine sorun üretir hale geldi.

Ne diye soracak olursanız hangisini sayayım ki..

Sonuç kız meslek lisesine  modern ve kendine ait  bir okul binası lazım lazım olmasına da  bu  bu işi  çözmek  kime  nasip olur bakalım.. .

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.