Ekip Şart!

Ekipsiz olmaz. Bir zincirin gücü en zayıf halkanın gücü kadardır. Bana ekibini söyle, sana neler yapabileceğini söyleyeyim. Beraber yürüyeceğin ve çalışacağın insanları seçeceksin.

Yoksa yarı yolda satılırsın. Seçebilmek için de yetiştireceksin. Bunun için uzun çalışmalar yapmak gerekebilir. Üstad Sezai KARAKOÇ'un dediği gibi kısa, orta ve uzun vadede 100, 200, 300 yıllık süreler gerekebilir. Büyük maliyetler ortaya çıkabilir. Fatih'in dediği gibi 5'i bulabilmek için 95'i besleyeceksin. Yetiştirmezsen yarı yolda bırakılırsın. Kaht-ı rical yaşarsın. Bedelini ağır ödersin. Ekip şart.

Eğitime ve kültüre gereken önemi vereceksin. Ehil insanları göreve getireceksin. Ahbab-çavuş ilişkisi sona erecek. Tek kıstas ehliyet ve liyakat olacak. Fırsat eşitliği sağlayacaksın.

Ele geçen fırsatları değerlendireceksin. Fırsatlar beklemez. Fırsatları erken keşfedenler her zaman önde olacaklar. Fırsat önünde saç olan arkası kel bir baş gibidir. Fırsat önüne geldiğinde değerlendirdin değerlendirdin. Önünden geçtikten sonra elini atsan da yakalayamazsın. Ortam oluşturacaksın. Zemin oluşturacaksın. Sağlam zemin olmadan sağlam temel atamazsın. Sağlam temel olmadan sağlam binayı yükseltemezsin. Seninle aynı ideali paylaşan sağlam bir ekip oluşturacaksın. Ekip şart!

Memuriyetin handikaplarından biri de seçememektir. Ekibini oluşturamamaktır. Olanla yetineceksin. Mevcut kumaştan bir elbise dikeceksin. Kumaş eski olabilir, yetmeyebilir, parça olabilir, önemli değil elbiseyi bu kumaştan dikeceksin.

Özel okullar ve şirketler bu açıdan farklıdır zannediyorum. KİT'ler özelleştirildikten sonra önemli başarılara imza attılar. Vb. Ekip şart!

Mekke dönemi önemli ölçüde ekip oluşturma dönemi. Hepsi seçme.hepsi kalite. İman etmek ateşten gömlek. Hepsi sapasağlam. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Zeyd, Abdurrahman, Sa'd, Zübeyr, Bilal, Yasir, Ammar, vb. ekip bu süreçte seçildi. Münafık yok.

"Allahım! iki Amr'dan biriyle bu dini destekle" diye dua eder efendimiz Allah'a (Hz. Ömer ve Amr b. Hişam'ı (Ebu Cehil'i kastederek) "Cemaatte rahmet vardır." buyurur Efendimiz. Ekip şart!

“Bazı işler, sadece ekip çalışmasıyla başarılabilirler.” Taraftardan bahsetmiyorum, ekipten bahsediyorum. Nicelikten değil nitelikten söz ediyorum. Kemmiyyete değil, keyfiyyete dikkat çekiyorum. "Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun" ayetini hatırlatıyorum. "Onlar Rablerine iman etmiş gençlerdi" ayetindeki ekibi anımsatıyorum. Darul-Erkam'ı ve orada yetişen erleri ima ediyorum. Ekip şart!

"Bir elin nesi var, iki elin nesi var." "El eli yıkar el de döner yüzü yıkar." Bunlar  ataların güzel sözlerinden. Bunlar da düşünürlerden:

New England Patriot takımının soyunma odasının duvarında şöyle bir cümle yazılıdır: “Oyunu bireyler oynarlar, ama şampiyonluğu takımlar kazanırlar.”
 • Başarılı birinin arkasında, daima başarılı başka insanlar vardır. Çin Atasözü
• Harekette birlik olmazsa, fikirdeki birlik faydasızdır. Dr. Muhammed İkbal

•Büyük zekalar, birlikte düşünür. Malcolm X

•Takımın aklı, takımdaki bireylerin aklından daha büyüktür.Peter Senge

•Tek başına hiçbir insan, yeterince akıllı değildir.T. Maccius Plautus

Birbirimizin aklına, fikrine ve tecrübesine muhtacız.

Muhabbetlerimle

Güzel Haberler:

Bu hafta güzel haberler Taşkent'ten:

- Taşkent'ten Emre ARAÇ isimli Din görevlisi düzenli olarak günde 100 sayfa kitap okuyor. Darısı diğer din görevlilerinin başına.

-Suriyeli kişisel gelişim uzmanı, kıraat ilimlerinden icazet sahibi orada da imam olan Kays Abdülcebbar Erdi hocamız Balcılar Kur'an Kursu öğrencilerine  ve Taşkent din görevlilerine kıraat ve Arapça dersi veriyor.

Geçen hafta gündeme getirdiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin ilimlerinden ve dillerinden faydalanmamız gerektiği düşüncemizi gerçekleştirdiği için Taşkent müftümüzü ve dernek yetkililerini tebrik ediyorum.

Yusuf KAPLAN’dan Güzel Sözler

  • Tarih, geçmişle ilgilidir, gelecekle ilgilenir.
  • Geçmişini bilmeyenler geleceğe yürüyemezler.
  • Tarihte tatil yapıyoruz.
  • Batılılar 1. Dünya  savaşını Osmanlı’yı durdurmak için çıkardılar.
  • Osmanlı çökmemiştir, Osmanlı durdurulmuş bir medeniyettir.
  • Osmanlı, kapitalizme direndiği için bilfiil çökmüştür.

Osmanlı kapitalizme direndiği için bilkuvve yaşıyor.

  • Osmanlı hem kurucu, hem de koruyucu bir medeniyettir.
  • Dünyada sömürgeleştirilemeyen tek ülke Türkiye’dir. Dünyada kendi kendini sömürgeleştiren tek ülke de Türkiye’dir.

Haberiniz Olsun Diye

-Üstad Nuri PAKDİL 5-6 Aralık'ta Konya'da İnşallah 6 Aralık'ta kitap fuarında bulunacak.

- TYB Konya Şubesinin her hafta İl Halk Kütüphanesi’nde saat 13.00'te düzenlediği programın bu haftaki konuğu Prof. Dr. Köksal Alver hocamız. Abdullah Harmancı'nın moderatörlüğündeki programın konusu "Mekan, İnsan Ve Kültür". Faydalı olması ve faydalanmanız dileklerimle

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.