Din dersi seçmece mi?

Cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra en önemli gündem maddesini anayasa değişikliği aldı. Anayasa hazırlığını yapanlar çalışmaların ana hatlarının tamamlandığını ve siyasilerin son şekli vereceğini açıkladılar.

Hükümetin bu çalışmaları sosyal demokrat ağırlıklı bir ekibe teslim ettikleri görülmektedir. Sanıyoruz burada amaç fincancı katırlarını ürkütmemek. Hazırlanan taslak çalışmayı çok yakında görme imkânını yakalayacağız.

Gazetelerden ve televizyonlardan anayasa değişikliği ile özgürlüklerin daha da artacağı kişi temel haklarının korunacağı belirtiliyor. Bu hepimizin ortak temennisidir. Ancak özgürlüklerden neyin anlaşıldığı çok önemlidir. İnsanların şu ortamda nasıl yaşadıklarını hepimiz biliyoruz ve şahit oluyoruz. Üniversitede başörtüsü ile okuyamayanlar, başörtülü olarak çalışamayanlar, ibadetlerin her alanda yapılamaması aşikârdır. Böyle bir ortamda özgürlüklerden ve kişi temel haklarından bahsetmek hayaldan öteye gitmez.

Bu anaysa değişikliğinde yer alan en önemli konu ise din dersinin seçmeli olup olmaması noktasında.

Din dersini gerektiği gibi alamayan gençliğimizin ne hale geleceğini düşünebiliyor musunuz? Gençliğin öndeki engellerin kaldırılması gerekirken yeni yeni zorlukların masaya yatırılması ‘acaba biz nereye gidiyoruz?’ sorusunu aklımıza getiriyor.

Şimdi akıllara neye ve niçin hizmet ediliyor sorusu geliyor.

Bundan sonra yaşanacak tablo çok açık ve nettir.

Derslerini terk edip âlem yapmaya gidenlere, okulda ve caddede esrar satan ve içen gençlere kimsenin kızmaya hakkı yoktur. Bar ve diskoda sabahlayıp sabah okula gelen gençlere sıkça rastlama ihtimalimiz yüksektir. Öğretmenini bıçaklayan, birbirleri ile kavga eden, ailesine karşı çıkan, büyüklerine saygısızlık eden öğrenci karakteri ile sıkça karşılaşacağımız için hiç kimse gençlere kızmaya hakkı yoktur. Çünkü alacakları eğitim bu yönde olacaktır. Milli manevi değerlerden habersiz yetişecek gençlikten başka ne bekleyebiliriz ki.

Yaşanacak olumsuz tablonun sorumlusu elbette büyüklerimiz olacak. Biz ne kadar enflasyon düştü. Milli gelirimizi arttı, işsizlik azaldı diye meydanlarda haykırsak, bu konu hepsinden önemli olsa gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.