DİLSİZ ŞEYTAN!

Geçen gün çok sevdiğim bir arkadaşımı ziyaret ettim. Halini, hatırını sorduktan sonra başladık gelmiş geçmişten sohbete. Çaylar ardarda gelip gidiyordu.

   Arkadaşım; ''Ben çok çektim Kasımcığım, ah bir bilsen neler çektiğimi. Bir tanesini anlatsam buradan Ankara' ya yol olur. Hele bir haksızlık beni çok üzdü.'' dedi.

   ''Nedir seni çok üzen bu haksızlık.'' dedim.

   Başladı anlatmaya; '' Çok yakınım birileri, geçmişte  bana ve ailemize çok zulüm ve haksızlık yaptılar. Aslında kimlerin neredene, ne zaman, neler yaptıklarının hepsini biliyoruz. Maddi ve manevi yönden bizlere çok zarar verdiler Gönlümüzde kapanması zor, çok derin yaralar açtılar. Gururumuzla oynadılar, incindik, kırıldık ve  travma yaşadık. Aileden hepimizin hayatını ve  geleceğini kararttılar, istikbalimizle oynadılar. Verdikleri zararı telafi etmek 20-30 yılımızı aldı.

   ''Tüm bunlar bize yapılırken, acı ve göz yaşını bizler yaşarken, diğer akrabalarımız olup biteni kenardan  seyrettiler, kıskıs güldüler. Bizim ateşimize su döken hiç olmadı. Hiç halimizi hatırımızı sormadılar. Bize yapılan zulüme engel olmadılar, sessiz kaldılar. Adeta, haksızlığın karşısın da susan dilsiz şeytan oldular.''

   ''Şimdi düşünüyoruz da, zulüm yapanlar, zulüme yardımcı olanlar ve zulüme sessiz kalanlar ne büyük hata yapmışlar. Yorulduk, yıprandık, incindik ve kırıldık.''

   ''Bizim başımıza gelenler, benzeri bir durum veya sıkıntı  bir başka akrabanın da başına gelebilir. İnsanın başına neyin,nerede, ne zaman geleceğini kimse bilemez. Duyarsız kalanlara, bize yardımcı  olmayanlara, hal ve hatır sormayan,sıkıntınızı, acınızı  paylaşmayanlara darılıp gücenmezmisiniz?''

   ''Keşke yorulmasaydık da bizde bugün yakınlarımızın maruz kaldığı durumlar da bir şeyler yapabilseydik. Maruz kaldıkları zorluk, sıkıntı ve üzüntülerinİ paylaşabilseydik. Çözüm noktasında bir şeyler yapabilseydik. Fakat başımızdan geçen bunca sıkıntı ve  acılar ben de onlara yardım edecek derman bırakmadı.

   Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste! Kim zerre miktarı kadar iyilik yaparsa karşılığını görür; kim de zerre miktarı kadar kötülük yaparsa karşılığını görür.

   Sülalede, akrabalar arasında bu böyle gelmiş böyle gidiyor. Herkes acılarını ve sevinçlerini tek başına yaşıyor, paylaşılmıyor. Başarılar alkışlanmıyor, kıskançlık ve hasetlikle engelleniyor.

   Arkadaşımın sözünü hiç kesmeden sonuna kadar dinledim. Aklıma şu güzel söz geldi: Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar!                                                                        .............HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR!!!............-HZ.MUHAMMED ( SAV)

   KASIM ÇAKIR -MEMLEKET GAZETESİ-KONYA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.