Devlet hastanesinde işler böyle...

Ereğli devlet hastanesinde işler böyle yürüyor

 

Ereğli Devlet Hastanesi’yle ilgili gelen şikâyetleri duymazdan gelmeye devam ederken öyle bir iddia ortaya atıldı ki yenir yutulur gibi değil.

Basın olarak görevimiz bunun sorgulanması elbette, yanlış varsa hemen düzeltilmesi ve bu yanlışı bilerek yapanların da gerekli şekilde uyarılması, cezalandırılmasının sağlanması… Ereğli Devlet Hastanesi’nde 3 yıldır doğrudan alımlar yapılıyormuş. Diyeceksiniz ki bütün kurumlarda doğrudan alımlar ihale ile yapılır. İhale alınacak malı satan firmalara teklif mektubu vererek yapılır. Firmalardan gelen teklif mektuplarını kurulan komisyonlar değerlendirir. En düşük fiyatı veren firmaya iş verilir. Ya da böyle olması gerekir.

Ereğli Devlet Hastanesi’ndeki iddialar ise, 3 yıldır yapılan doğrudan alımların teklif mektupları hep belli firmalara verildiği yönünde.

Firmaların isimleri bende saklı kalmak kaydıyla yapılan alımlara örnekler vereceğim.

Bu konu hakkında Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliğine, İl Sağlık Müdürlüğüne şikâyet dilekçelerinin gittiği biliyorum.

Aşağı yukarı 3 yıldır hastaneye elektrik malzemesi alınacaksa Ereğli’de tek bir firmadan alınıyormuş. Teklif mektupları bu firmaya veriliyor. Bu firma kendinden başka 2 firmaya daha teklif mektuplarını kaşeletmek suretiyle hastaneye malzeme veriyor. Bu firmaların hepsi elektrik firması, yani tekliflerin imzalatılıp kaşelettirilen firmalar aynı işi yapıyormuş.

Hastanenin telefon işleri, santral işleri aynı şekilde 3 yıldır tek firmaya veriliyormuş. Bu firmaya verilen teklif mektupları yine 2. ve 3. kişilere kaşelettiriliyormuş. Ama bu 2. ve 3. kişilerin telefon santralleri ve telefonculukla alakalı olmadıkları da iddialar arasında yer alıyor. Bilgisayar malzemesi alımları da aynı şekilde yapılıyormuş. Bu demek oluyor ki birileri haksız kazanç elde ediyorlar. Ve bunu kılıfına uyduruyorlar. Bunu hastane yönetimi biliyor mu? Evet biliyor. Bu konuda ne yaptılar, ne yapacaklar, bilmiyorum. Ama bu iddiaları Konya İl Sağlık Müdürü’nün dikkate alacağı inancındayım. 

Hastaneye alınan bilgisayarlar konusunda da aynı iddialar var.  3 yıldır aynı firmadan alındığı ifade ediliyor. Bu kadar iddianın boş olduğunu düşünmüyorum. İncelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alımların sadece bu kalemlerde değil, değişik kalemlerde de yapıldığı ifade ediliyor iddialarda. Hem ihaleleri alan firmaları hem de 2. ve 3. firmaların isimlerini açıklamak istemiyorum. Bu konuda hastaneden yapılacak açıklamayı da yayınlarız. Tabii iddialarda yer alan son üç yıl içindeki elektrik malzemeleri alımları, telefon santralleri ile olan işlerin olduğu evrakları göstererek.

Bu konuya cevap geleceğini umuyorum. Ereğli’nin idari amirleri de bu konu üzerinde hassas bir şekilde durursa iddialar karşılık bulur sanırım.

Ereğli Kaymakamı Cevdet Can’ın da bu konuların üzerine gitmesi gerektiğine inanıyorum. Ereğli’de bazı işler yapılırken kaymakam yokmuş gibi davranılıyor. Sayın Kaymakam bey Ereğli’de var olduğunuzu kurumlar hissetsin, lütfen.

Bu konuya burada ara veriyorum. Önümüzdeki günlerde Ereğli’de eğitim nasıl bittiğini veya bitirildiğini yazacağımızı bildirerek herkese hayırlı iftarlar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.